Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 4]

PKY

PKY
Membru
Membru
Rezumarea primului mesaj :

Nu e de neglijat faptul ca viteza ucide si face rani foarte grave si cu urmari de nedescris.
Chestia care o face,sau facea,un detector de radar la noi in tara mie,si nu numai,adica sa te scape de "vanatori"(politisti),mi-a fost de mare folos.Acesti "vanatori",daca nu li se dadeau aparate mai performante,mai aveau putin si sareau de prin copaci cu procese verbale deja completate.Mi se pare absurd ca pe un drum european cu patru benzi de mers sa ai limita de 40km/h,iar ei sa stea sa te vaneze.Daca vrei sa mergi regulamentar,la noi in tara,ajungi nu in 12 ore,cat se cam face acum,ci cred ca in 24 ore pana la Arad.
A nu se crede ca incurajez viteza excesiva!!
Lui Lion ii dau si eu dreptate.De faza cu Standby uitasem complet.
Dar nu se stie niciodata... Cu respect

Sus

supervizor

Moderator
Moderator
DUR,dar bun ,continuati.

https://www.opelarges.com/
Sus

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Ce se intampla daca ai viteza si faci acident! Priviti vitezometrul!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
O intamplare reala astazi prin care puteam ''sa am'' spatele masinii lovit,daca nu acceleram imediat...
In jur de ora 15.15 (iesea Uzina),circulam in sensul de mers spre Pitesti,in intersectia de la Robea(pe la Alin-Smith).Trecusem de trecerea de pietoni si in fata mea un autoturism a semnalizat corespunzator sa faca la stanga(spre poarta 8 ).Am oprit in spatele lui la o distanta de jumatate de masina ,fiind cu piciorul pe frana si scoasa din viteza.
Ma uit in oglinda centrala si observ cum se apropie un Logan alb cu un tip care vorbea la telefon.Intre timp cel din fata mea ''primeste acceptul'' de la un alt participant in trafic de pe contrasens sa poata sa se incadreze.Bagasem deja viteza unu si o tineam din ambreiaj si frana pana se incadra de tot cel din fata mea ,ca sa pot pleca si eu.
Nu a plecat cel din fata mea bine de pe loc si aud in spatele meu schartaiturile franei Loganului(care sincer mi s-au parut ca NU SE MAI TERMINA).In acel moment am accelerat puternic pana in urmatoare trecere(Loganul cu frana si eu ca ''scart''),norocul meu a fost ca cel din fata mea a accelerat si el ca sa ''elibereze'' mai repede intersectia.
Deci in concluzie,...uitati-va in oglinzi ori de cate ori aveti timp(nu se stie niciodata ce tampit este in spatele dumneavoastra si cu atat mai putin nu o sa stiti ce intentii are).
La ceea ce a postat sergiu2008 mai adaug si eu ca...''Un autoturism il poti CONTROLA pana la o viteza de 80km/h de la aceasta viteza in sus TE CONTROLEAZA el pe tine.''

Ultima editare efectuata de catre ksper in Sam Aug 21, 2010 3:10 pm, editata de 1 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Salut, conduc de 4 ani, am avut un singur eveniment soldat cu zgarierea barei fata a masinii la o iesire fara vizibilitate dintr-o parcare, dar am avut multe ocazii de genul sa plec cu scart din fata mivrobuzului care venea in mine, sau motociclist cazut pe autostrada la doua masini in fata mea... am avut de invatat mult din toate astea. chiar aseara a murit un fost coleg de clasa in accident de motocicleta...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dumnezeu sa-l odihneasca.

Edit by ksper.Incepe intotdeauna textul cu litera mare,conform Art.IV,aliniatul 2.Incearca sa te conformezi.Multumesc.

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
No Comment

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Ai de pana mea.... affraid

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Pay Attention or Pay the Price
e criminal filmul

Sus

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
Groaznic ce face neatentia la volan si oboseala.

Sus

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Daca imi permiteti pot sa mai subliniez si eu un aspect, important mai ales acum cand vine iarna, nu folositi excesiv caldura atunci cand conduceti noaptea. Va spun fiindca merg preponderent noaptea si o stare de racoare in masina ma tine treaz spre deosebire de caldura care imi da o stare de somnolenta. Cred ca nu sunt eu o exceptie!

Sus

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Pentru vitezomani: Inchipuitiva de fiecare data cand va mananca sub talpa, ce senzatie ati avea daca o persoana draga ar pieri intr-un accident rutier provocat de voi? Sau daca ar ramane invalida? Ati putea trece peste asta? Eu unul nu! Si totusi am viteza in sange.

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Rezultatul unei depasiri neregulamentare, in curba pe linie continua

Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Coliziune intre doua Tir-uri(unul romanesc-cel alb si unul polonez-cel albastru).S-a intamplat anul trecut pana in revelion.De vina soferul roman.Prin statie radio CB se spunea ca polonezul a decedat.Masina polonezului este si acum mai sus intr-o parcare.Smecherii cu doua mertane negre luau ladite cu portocale(sau ce or fi) in timp ce politia cu cu loganu' ''ii pazeau''.Pacat.

Ultima editare efectuata de catre ksper in Mar Ian 18, 2011 2:31 pm, editata de 1 ori

Sus

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Polonezul era incarcat cu lamai Razz se vad lamaile in cea de a doua poza, iar romanul cu salata, de decedat a decedat doar romanul, soferul pentru ca el mai avea insotitor sau schimb care sa ales cu niste fracturi destul de serioase.

Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Ca un sfat pentru securitatea rutiera...incercati pe cat posibil ca TOTI pasagerii sa poarte centura de siguranta(fata -spate).Ca un pont pe timp de ceata(la mine a functionat fara eroare),sa folositi(cei care au) dispozituvul GPS pe ruta pe care va deplasati.Chiar daca vizibilitatea este sub 10 m acesta va arata drumul.Bineinteles adaptati si viteza la conditiile de trafic.

Ultima editare efectuata de catre ksper in Dum Ian 23, 2011 11:43 pm, editata de 1 ori

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
Securitatea rutiera este data printre altele si de nervii celui de la volan .
Eu am o problema la capitolul asta ..., cand imi face vre-o figura cate unu cu ''permis de Pitesti'' sau cate unu care are masina cu prioritate de smecher , mi se urca piticii la creier si devin irascibil in trafic .
Intr-o oarecare masura ma calmeaza muzica ( am numai muzica ambientala in masina ), dar nu suficient. Daca aveti alte sfaturi pentru mine , v-as fi recunoscator .

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Sfat!
Evita nebunii!
Condu linistit indiferent ce se intampla pe langa tine... numai asa poti sa discerni.
Stiu ca e greu dar hai sa ..."viata are prioritate".

Cu stima si respect.... in trafic

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Daca eti nervos in trafic, trage pe dreapta si verifica presiunea la pneuri...asa te vei calma...sau ia-ti o punga de seminte...si asta calmeaza...sau ca sa fii calm ia-ti o sotie OLTEANCA...
Cu stima si respect, Claudiu.

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
Am olteanca din Slatina .

Sus

supervizor

supervizor
Moderator
Moderator
Si eu procedam asa, dar am invatat ca trebuie sa ma stapanesc,asa cum stim tara asta are multi nebuni la volan,care cred ca sunt stapanii inelelor,ideea este cam asa,chiar daca te vad altii si o sa creada ca esti nebun,sa o spui cu voce tare,'daca nu eram eu acuma erai mort,vai de capul tau,habar nu ai sa conduci',eventual cu un zambet pe fata plin de ironie si totul revine la normal,tu trebuie sa fii mereu lucid la volan. Wink

https://www.opelarges.com/
Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Dragi colegi,observ in ultima perioada cat mai multi participanti din trafic care merg cu proiectoarele aprinse atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte(nimic anormal pana aici),dar...acestia folosesc proiectoarele in conditii meteorologice foarte bune(senin-vizibilitate maxima).Fratilor nu faceti ca ei,acestia sunt ori se considera smecheri(care vor sa iasa in evidenta cu noile lor masini),ori pur si simplu nu stiu pentru ce sunt acestea montate de constructor pe masina.Acestea se folosesc NUMAI in conditii meteorologice nefavorabile(ploi abundente,ninsori abundente),dar si in conditii de vizibilitate redusa(ceata).Drumuri bune.

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
voda_io a scris:Am olteanca din Slatina .
Nasol ..ce coincidenta..si a mea e tot olteanca si tot din Slatina. De aceea corsuta e intr-un ochi.
Cu stima si respect, Claudiu.
Atehnic Laughing

Sus

voda

voda
Moderator
Moderator
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:Dragi colegi,observ in ultima perioada cat mai multi participanti din trafic care merg cu proiectoarele aprinse atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte(nimic anormal pana aici),dar...acestia folosesc proiectoarele in conditii meteorologice foarte bune(senin-vizibilitate maxima).Fratilor nu faceti ca ei,acestia sunt ori se considera smecheri(care vor sa iasa in evidenta cu noile lor masini),ori pur si simplu nu stiu pentru ce sunt acestea montate de constructor pe masina.Acestea se folosesc NUMAI in conditii meteorologice nefavorabile(ploi abundente,ninsori abundente),dar si in conditii de vizibilitate redusa(ceata).Drumuri bune.
Am inteles ca amenda pentru proiectoare aprinse fara conditii meteorologice este de 700 ron .

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Nu cred ca este asa de mare, dar daca esti asa de interesat ma informez si iti spun in cateva momente. Adevarul e ca amenda exista ...va voi comunica in cateva momente cat este si cate puncte penalizare.
Art. 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
b) 3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
8. folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata;
1 pct amenda = 67 lei

Cu stima Claudiu.

Sus

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Hm.Ma faceti sa rad.De aceea traim in tara nimanui.Politia se leaga de acte,de centuri,de altele.De proiectoare habar nu au,desi in ultima perioada acesti ''melteni'' ai traficului sunt foarte multi in ultima perioada si desi proiectoarele sun cele mai vizibile lumini(atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte),...NIMENI(de la politie) nu le observa.

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Ba da, toata politia cunoaste aceste aspecte, dar le mai trece cu vederea...Ce ai vrea sa faca sa ne traga pe toti pe dreapta? S-ar bloca tot traficul...Cred ca tu tii cu ursul
Cu stima Claudiu.

Sus

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Sa dea Dumnezeul sa nu cunoasca nimeni acest tabel si sa nu aiba parte de nicio amenda!!!!!!!!!
Cu stima Claudiu.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum