Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Folie vs. Ionizare Empty Folie vs. Ionizare la data de Mier Mar 31, 2010 8:51 am

adi_diaconu

adi_diaconu
VIP
VIP
Am tot auzit: "ba, e mai bine ba cu folie" sau "cele mai tari sunt geamurile ionizate"
Am deschis acest topic sa vad si parerea voastra referitoare la "coloratul geamurilor de la masina"
Cine are, ce fel, cat a dat (cand) si o parere personala referitoare la subiect.

Sus

2Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Lun Apr 05, 2010 9:21 pm

Raducu

Raducu
Senior TOP
Senior TOP
Eu de 12 ani incoace la toate masinile pe ca le-am detinut am ionizat geamurile, cu o mica spaga (20 lei) la baieti faceam spatele 100% iar fata 50% cu omologare ( legal este 75% spatele si 25% fata) , la Vectra ta te-ar duce in jur de 400 lei fata-spate (demontat plus ionizat).Avantaje la ionizat: dureaza mai mult ,nu se zgarie asa usor ca folia ,pastreaza temperatura constanta in habitaclu etc.
Dezavantaje : raman ionizate permanente (nu le mai poti aduce in starea in care a fost la inceput ), tenta pe spate de oglinda.
Cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

3Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Lun Apr 05, 2010 10:41 pm

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Eu am optat pentru folie, motive: unul cel amintit de raducu ion, pot readuce geamurile la starea lor initiala iar altul faptul ca nu mi-am dat luneta jos sa deranjez chederul si masticul de pe luneta
pret 450 lei fata/spate, momentan am doar spatele, urmeaza fata Smile

Sus

4Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Apr 06, 2010 11:44 am

sergiu

sergiu
VIP
VIP
Oricum efectul vizual al foliei e net superior celor ionizate ,mie nu imi plac deloc cele ionizate dau urat de tot pe masina in plus mi se par ca geamurile nu au o culoare uniforma apar dare parca ar fi gazate cu vopsea!Eu votez pentru folie mai ales ca ai mai multe oportunitati!Bine intr-un final sti cum e gusturile nu se discuta!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

5Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Apr 06, 2010 1:19 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Si eu as prefera tot folia , deoarece arata mai bine . Haios

https://www.opelarges.com
Sus

6Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Apr 06, 2010 4:21 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Eu as prefera geamurile ionizate,iar dupa cum am vazut de curand Wink ,baietii de la firma respectiva au prins ceva experienta in demontarea-montarea geamurilor auto.
Consider ca folia este o bucata de plastic atasata pe geam care in timp se va intampla ceva cu ea,fie se zgarie sau dezlipeste.
Eu am avut geamurile ionizate la Dacia Break si am fost foarte multumit de ele,arata masina foarte bine iar confortul in spate era pe masura.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

7Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Apr 06, 2010 8:59 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Tot la folie LLumar sau Samurai raman si eu.Pe linga faptul ca are un aspect modern si placut,este si antiefractie.

Ultima editare efectuata de catre ksper in Mar Apr 06, 2010 10:04 pm, editata de 1 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

8Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Apr 06, 2010 10:01 pm

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Faptul ca cei care spun ca LLumar-ul care exista pe masinile noastre in Romania e antiefractie e gargara comerciala, exista LLumar antiefractie intradevar dar are vreo 3mm grosime si aia nu se pune cu spatula pe geam si nu se poate pune pe luneta

Sus

9Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Vin Feb 18, 2011 11:28 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Daca nu e prea tarziu si eu tot folie prefer deoarece este mai ieftina decat ionizatul, este mai ieftina, se poate aduce geamul la starea initiala fara a se zgaria ( eu am patit la masina mea, dupa ce am pus pe geamurile fata folie 100% ...am folosit-o cam 2 luni si am dat-o jos in 5 minute fara sa las nicio urma cu solutie de curatat geamuri cu alcool . Oricum atunci cand mergeam cu spatele trebuia sa dau geamurile din fata jos pentu a vedea in spate in oglinzi.), nu este nevoie sa dai jos luneta.
Diferenta e ca folia nu este asa de rezistenta la zgarieturi, daca aveti copii mici.
Cu stima, Claudiu.

Sus

10Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Joi Feb 24, 2011 8:46 pm

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Consider ca depinde foarte mult de gustul fiecaruia, personal cred ca in primavara o sa pun folie, de mult am in plan... Dar poate gasesc vreo oferta la ionizat si cine stie ce voi face. succes!

Sus

11Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mier Apr 13, 2011 12:47 pm

danidam

danidam
Membru nou
Membru nou
Si eu optez tot pentru folie.Luna viitoare vreau sa-mi pun si eu pe masina asa ca in perioada asta o sa fac un studiu de piata.Daca aveti sugestii in legatura cu tipul de folie si atelierul unde sa merg v-as fi recunoscator.

Sus

12Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Lun Aug 08, 2011 10:50 pm

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
A sosit timpul sa imi pun folie, nu prea aveam eu bani acum, dar un prieten foarte bun vrea sa puna pe un A4 din '95, asa ca am cautat o oferta si am gasit folie solarzone omologata, garantie 7 ani, la un pret bun, cam 230 ron cu tot cu montaj. Montajul va fi facut in alta parte, nu de unde iau folia. Sper sa iasa bine, cred ca joi sau vineri o sa trec la fapte, ne face o reducere ca suntem cu 2 masini... A mai auzit cineva de marca asta de folie? O fi buna?

Sus

13Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Aug 09, 2011 9:42 am

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Da. E super ok, eu personal cred ca este peste llumar. Pe masina am folie Global pentru ca Solarzone nu mai avea tipul ala si trebuia sa astept aproape o luna si dupa o cautare pe web am gasit si lucruri de lauda despre Global
Am 2 colegi care au pe masina folie Solarzone si nu au probleme cu folia asta

Sus

14Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Aug 09, 2011 4:55 pm

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Multumesc Lion pentru raspuns. A sosit folia azi, iar joi cred ca o sa o montez. O sa fac si poze bineinteles. Cu stima, George!

Sus

15Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Aug 09, 2011 5:01 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
De la tine am pretentii la un video tutorial,stiu ca poti. Wink

Folia pe geam este chiar bine venita.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

16Folie vs. Ionizare Empty Re: Folie vs. Ionizare la data de Mar Aug 09, 2011 5:09 pm

bluecorsa-PDG

bluecorsa-PDG
VIP
VIP
Pai Stefan, as face, doar ca nu o pun singur, o pun cu cineva de pe un forum specific de tuning, nu cred ca omul o sa fie de acord sa filmez, oricum o sa ii fur meseria si voi explica. Nu prea am curaj sa ma apuc daca nu am vazut niciodata. O sa incerc ulterior la golful tatalui. Atunci o sa vina si un tutorial.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum