Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Bradul meu de Craciun Empty Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 16, 2011 10:57 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Salutare tuturor !!!

V-ati impodobit bradul de Craciun ? Mosul asteapta !!!

Al meu arata asa ! Al vostru cum este ?

Bradul meu de Craciun Bradulmeu

In fiecare an, cu cateva saptamani inaintea Craciunului, incepem sa cautam un brad frumos pe care sa il putem decora cu lumini si decoratii colorate. Un moment placut pentru ca intreaga familie sa se bucure. Dar de ce facem asta?
De unde vine pomul nostru de Craciun?
Traditia spune ca pomul de Craciun se impodobeste in seara de 24 spre 25 decembrie, adica in ajunul Craciunului. Impodobirea pomului de Craciun este un obicei foarte vechi, care se pare ca a aparut initial in Occident.
In secolul XV-lea, in provincii precum Alsacia si Lorena, pomii se impodobeau de Anul Nou si nu de Craciun. Treptat traditia a fost preluata si in Spania, Italia, Franta si Elvetia.
De asemenea, se poate ca la originea obiceiului sa stea popoarele nordice care isi impodobeau casele de Craciun cu ramuri de brad si de vasc. Prin intermediul catolicismului, obiceiul a ajuns si in Orient. In anumite zone ale Rusiei in ajunul Craciunului se mergea in padure si se alegea cel mai frumos brad. Acesta era impodobit cu lumanari aprinse, bomboane si jucarii.
In Anglia obiceiul bradului de Craciun a patruns prin intermediul negustorilor germani stabiliti in Anglia, care obisnuiau sa-si decoreze casele de sarbatori.
La sfarsitul secolului al XIX-lea, obiceiul impodobirii bradului de Craciun a ajuns si in cateva orase din Germania. Dupa primul razboi mondial insa, obiceiul s-a raspandit pe intreg teritoriul tarii.
Un alt mit spune ca obiceiul decorarii bradului provine de la egipteni, care isi decorau casele cu frunze de palmier in ziua solstitiului de iarna. Obiceiul a fost preluat mai apoi si de romani, care au folosit brazii in locul palmierilor.
Legenda Bradului de Craciun.
In secolul al VII-lea, un calugar din Devonshire a venit in Germania pentru a raspandi cuvantul Domnului. Legenda spune ca acesta s-a folosit de forma triunghiulara a bradului pentru a simboliza sfanta treime. In Europa in secolul al XII-lea, de Craciun, bradul era atarnat de tavan cu varful in jos. Totusi se pare ca bradul a fost decorat pentru prima data la Riga in 1510. La inceputul secolului al XVI-lea, Martin Luther a decorat bradul cu lumanari, pentru a le sugera copiilor sai sclipirea stelelor de pe cer. La mijlocul secolului al XVI-lea, in Germania apar primele targuri specializate in vanzarea cadourilor. Figurine confectionate din aluat si coapte erau agatate in brad, ca obiecte decorative. Mai tarziu s-au adaugat bomboane si ghirlande din hartie colorata. Astazi in epoca moderna nu se mai poarta bradul cu globuri colorate. Ca sa ai un brad la moda trebuie sa il decorezi in maxim trei culori. Clasica beteala a fost inlocuita cu ghirlande de margele de o singura culoare, iar beculetele colorate le-au locul deja invechitelor lumanari si tot astazi in epoca moderna, brazii artificiali le-au luat locul celor naturali. In traditia romaneasca se spune ca este bine ca bradul sa fie tinut in casa pana la Sfantul Ion. Natural sau artificial, bradul de Craciun nu trebuie sa lipseasca din casa nici unuia dintre noi.

Ultima editare efectuata de catre tutupiciu in Vin Dec 16, 2011 11:05 pm, editata de 1 ori

Sus

2Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 16, 2011 11:09 pm

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
Foarte frumos .

Sus

3Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 16, 2011 11:11 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Multumesc Ionut !!! Sa-l vedem pe al tau !!!Bradul meu de Craciun 680836

Sus

4Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Sam Dec 17, 2011 11:01 am

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Al meu e mare cat junior-ul meu Sac...sac

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Observati ca sub bradut este scrisoarea catre Mos Craciun Petrecere

Sus

5Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Sam Dec 17, 2011 2:05 pm

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
Foarte frumos Lion.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

6Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Sam Dec 17, 2011 3:36 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Lion - Mosule , misiune dificila. Dar te descurci, pentru ca esti in bransa.

Foarte frumos bradul Bradul meu de Craciun 892238

Sus

7Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Dum Dec 18, 2011 11:55 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Acesta este bradul meu : cu multe luminite, care au ramas din anii trecuti si cu putine cadouri pentru ca e criza. Oricum cele care au fost le-a ridicat strumfa mea in vederea "anihilarii". Are ea metodele ei de a le termina. Asteptam sa vedem ce cadouri va aduce Mos Craciun !
Sarbatori Fericite si La Multi Ani ! Ziua mea... Sanuis

Cu stima, Claudiu.

Sus

8Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Dum Dec 18, 2011 12:37 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Frumosi brazi , peste cateva zile il voi face si eu . Asa e traditia si trebuie respectata , cel putin la mine in familie .

https://www.opelarges.com
Sus

9Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Dum Dec 18, 2011 2:54 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Frumos brad Claudiu ! Intr-adevar cu niste lumini led ar fii super .

Sarbatori fericite ! Bradul meu de Craciun 892238

Cu stima,

Sorin

Sus

10Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Lun Dec 19, 2011 10:23 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Urmeaza sa fotografiez si cadourile de sub el. Cert e ca nu pot sta mai mult de cateva minute sub brad pentru ca are grija strumfa de ele. Am facut fotografii la montarea bradului si puteam sa fac un "tutorial" frumos, Mori de ras dar in ele aparea si strumfa si nu sunt de acord cu aparitiile copiilor in fotografii.

Cu stima, Claudiu.

Sus

11Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Lun Dec 19, 2011 9:37 pm

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
Foarte frumosi bradutii vostri colegii. Am sa revin si eu in cateva zile cu poze cu al meu bradut.

Sus

12Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Mar Dec 20, 2011 11:44 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Dar ceilalti membrii nu au brad ? Nu au nicio luminita ? Nici macar o crenguta ? Aici nu trebuie postat cel mai frumos si impunator brad, ci ceea ce avem. Al meu este de 4-5 ani si nu mi-e rusine sa recunosc. Acestea sunt posibilitatile. Daca nu puteam sa-l am pe acesta, il impodobeam pe cel din fata blocului. Sarbatori fericite !
Hadeti fratilor, sa vedem si alti brazi !

Cu stima, Claudiu.

Sus

13Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Joi Dec 22, 2011 10:47 pm

ionutzrazvy

ionutzrazvy
Senior +
Senior +
Dupa cum am promis mai sus ca voi reveni cu poze cu bradutul meu uite ca a sosit ziua in care o pot indeplini. Priviti bradutul meu:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus

14Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Joi Dec 22, 2011 11:19 pm

fratelo4u

fratelo4u
Senior TOP
Senior TOP
Frumos bradul , deasemenea era imposibil sa nu imi sara in ochi combinatia rosu - albastru (Steaua). Sarbatori fericite !

https://www.opelarges.com
Sus

15Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 23, 2011 9:51 am

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Frumos Bradul Ionuţ ! Se asortează cu maşina ta. Service Sanuis

Sus

16Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 23, 2011 11:38 am

Alin-Smith

Alin-Smith
VIP
VIP
In sfarsit am ajuns sa-i fac si eu o poza la bradul meu, asta este: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

17Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 23, 2011 12:01 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Foarte frumos Bradul ! Culoarea albă semnifică puritate.
Alin-Smith, Crăciun Fericit !

Rimează.
santa

Sus

18Bradul meu de Craciun Empty Re: Bradul meu de Craciun la data de Vin Dec 23, 2011 9:19 pm

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Hohote de ras Chiar rimeaza frumos. Frumos si bradul tau, e rasa pitica ca al meu Hohote de ras
Craciun Fericit! Sarbatori fericite ! tuturor Wink

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum