Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 2 din 2]

1 Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Dum Dec 20, 2009 8:30 pm

claudiuxxx

Membru nou
Membru nou
Rezumarea primului mesaj :

Cum pot schimba si eu becurile de pozitie de la Opel Astra H ?
Trebuie cumva data bateria jos?

Ultima editare efectuata de catre supervizor in Lun Mar 21, 2011 3:23 pm, editata de 2 ori (Motiv : sa pui mana sa citesti regulamentul)

Sus

26 Re: Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Vin Dec 20, 2013 8:34 pm

amtorH

Membru inactiv
Membru inactiv
Salutare.
Sunt nou pe forum posesor de opel Astra H 1.9 CDTI si indraznesc sa postez si eu pasi de urmat pentru schimbarea becului pentru pozitie partea stanga (spatiu foarte mic sa-l schimbi pe sus)sau faza lunga:
 1 se demonteaza prima data  bara superioara cu sigla opel(prinsa in clipsuri)
 2 se demonteaza si bara 2 suruburi de la aparatoarea de la roara si aripa + 3 clipsuri langa scut +2 clipsuri deasupra numerelor se scot cu o surunelnita (se forteaza bara ca sa iese)
 3 se desfac 3 suruburi de la far si se scoate din locasi intr-o pozitie inclinata
numai asa se poate schimba, atentie cand le montati la loc mai les bara, daca aveti proiectoare de ceata in bara sa nu atinga de pompa de stopgel se pot misca furtunele si senzoru  si incepe sa curga lichidul (asta am patit eu Smile) dar sa rezolvat.
ACEASTA ESTE VARIANTA APLICATA DE MINE.

spor la treaba,

Sus

27 Re: Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Dum Dec 22, 2013 10:28 pm

ebz

Moderator
Moderator
Super interesant ..... ma mir ca nu ai schimbat becul prin teava de esapament, desfacand evacuarea, filtrul de particule, chiuloasa si mai multe.
Oricum e bine ca ai reusit,

Sus

28 CE GLUMA BUNA la data de Lun Dec 23, 2013 1:03 pm

amtorH

Membru inactiv
Membru inactiv
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] a scris:Super interesant ..... ma mir ca nu ai schimbat becul prin teava de esapament, desfacand evacuarea, filtrul de particule, chiuloasa si mai multe.
Oricum e bine ca ai reusit,

NU SUNT CHIAR AFON IN  MECANICA
Stimate domn ati incercat macar sa deschideti capota la un Opel astra h ? Sa schimbati becul de pe pozitie sau cel de faza lunga ?  O sa observati ca spatiul este foarte mic, limitat de baterie si  panoul electic.
 Variant cu capacul din apartatore este valabil pentru faza scurta pe care am schimbato de cateva ori
Mai documentati-va si apoi veniti cu glume expirate.
PS: Este vorba de OPEL ASTRA H 1.9 CDTI  NU BENZINAR

numai bine

Ultima editare efectuata de catre adi_diaconu in Mar Dec 24, 2013 7:07 am, editata de 3 ori (Motiv : COMPLETARE)

Sus

29 Re: Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Lun Dec 23, 2013 10:11 pm

ebz

Moderator
Moderator
Am facut un spirit de gluma cu tine, dar vad ca nu tine. Daca e sa vorbim in termeni tehnici, nu pot decat se te intreb... la un service  care se respecta, tot asa se facea? De sa ne scarpinam peste cap ca... ? Oare nu putem sa facem mai simplu si mai eficient? De ce sa invatam si pe altii asa doar ca am facut  noi si ne-a reusit? Nu trebuie sa luam ceea ce este realizat de cineva ca a reusit, ci ceea ce este cel mai bine.
Referitor la ceea ce ai postat mai sus, daca poti sa cinesti regulamentul s-ar putea sa crezi ca ai gresit ceea ce ai scris.
Nu am vrut sa-ti inrosesc ceea ce ai postat doar din simplu fapt ca incepeai sa gandesti ca am ceva cu tine. Rog un alt moderator sa o faca ca sa vezi cum se scrie romaneste.

Sus

30 varianta oficiala la data de Mar Dec 24, 2013 9:57 am

amtorH

Membru inactiv
Membru inactiv
Scuzati-ma pentru postarea facuta, si de eventualele greseli gramaticale(tastatura) eu unul stau cam prost la nivelul de glume facute pe tema << mecanica>> , incercam sa postez o metoda de inlocuire a acelor becuri datorita faptului ca nu am gasit pe forum, este specificat decat pentru faza scurta  care se face prin contraaripa, accesul la faza lunga si lampii de parcare este foarte limitat,  asa cum am discutat si cu electricianul de la service opel exista 2 variante :una cea  cea spusa de mine sau "La înlocuirea becurilor de pe partea dreaptã a compartimentului motor, detasam furtunul de la filtrul de aer. Pentru partea stângã, detasam fisa de conectare a panoului de sigurante - conform manual" spatiul fiind totusi limitat .

Sarbatori fericite..si cati mai multi kilometri fara probleme  rendeer   santa

Sus

31 Re: Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Joi Dec 26, 2013 6:40 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
Salutare,

nu o sa va vina sa credeti, dar becurile de pozitie la Corsa C, pentru a putea fi schimbate, trebuie sa dai bara jos si apoi farul respectiv dreapta\stanga asa ca....asta e....sa ma fii vazut cum bagam carne in frigider proiectantului.

Smile

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

32 Re: Astra H - schimbare becuri pozitie la data de Vin Dec 27, 2013 7:55 pm

amtorH

Membru inactiv
Membru inactiv

Deci nu sunt singurul.. am patit si cu proiectoarele de ceata am dat partial bara jos Very Happy

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 2 din 2]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum