Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 2]

1Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 1:14 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Autostrada A1 la km 70 + 460 m
Autostrada A2 la km 12 + 450 m
DN1 Bucuresti – Ploiesti la km 48 + 800 m
DN2 Buzau – Rm. Sarat la km 115 + 080 m
DN2A Slobozia – Constanta la km 113 + 500 m
DN5 Bucuresti – Giurgiu la km 28 + 120 m
DN7 Rm. Valcea – Sibiu la km 188 + 900 m
DN6 Bucuresti – Alexandria la km 60 + 450 m
DN7 Deva – Arad la km 411 + 865 m
DN17 Vatra Dornei – Bistrita la km 85 + 380 m

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

2Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 1:17 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Adica acuma trebuie pusa in geam,taxa 'degeaba' ?

Sus

3Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 1:19 pm

voda

voda
Moderator
Moderator
Si inainte trebuia dar nu se lua nimeni de tine , acum ...

Sus

4Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 1:47 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Nu , nu trebuie pus in perbriz nimic. Sistemul de plata si verificare a rovignietelor pe diferite categorii de auto se face online. Este un sistem unic in toata tara gen internet. Cu ajutorul acestuia se poate verifica auto daca are sau nu are rovignieta. Daca inainte de acest sistem mai aveai ceva portite de scapare sau cerere de anulare in instanta a procesului verbal de sanctionare contraventionala, acum nu mai ai decat 2 variante...ori platesti si circuli ori nu platesti si nu circuli.
ATENTIE amenzile sunt foarte mari...in functie de cine le aplica politia sau ARR...ceva la suma de 3000 lei (30.000.000. lei) daca auto este trecut pe persoana fizica si este din categoria turismelor.
Pretul unei rovigniete este de aproximativ :
- 3 euro = 13 lei pentru 1 saptamana;
- 7 euro = 30 lei pentru 1 luna;
- 13 euro = 56 lei pentru 3 luni;
- 28 euro = 121 lei pentru 1 an.
Toate preturile sunt pentru turisme.
Nu mai trebuie pus nimic in parbriz, verificarea facandu-se instant dupa numarul de inmatriculare al autovehiculelor.
ATENTIE trebuie rovignieta pe toate drumurile europene, nationale si autostrazi. Str. Depozitelor din Municipiul Pitesti figureaza ca drum national si in consecinta , trebuie rovignieta.
Mai trebuie spus, in afara de ce a zis voda_io , ca exista si camere mobile. Totul este de bafta.
Cu stima, Claudiu.

P.S. Stefan, nu stiu unde lucrezi tu, dar daca este vorba de Depozitelor, da, neaparat. Hai ca discutam aceasta tema azi la intalnire , daca vrei, la Real.

Ultima editare efectuata de catre ebz77 in Dum Feb 20, 2011 2:18 pm, editata de 1 ori

Sus

5Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 1:50 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Adica eu daca merg la serviciu pe Depozitelor in fiecare zi ,imi trebuie taxa 'degeaba',hai domne sa fim seriosi. Smile

Sus

6Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 6:14 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Draga Stefan, dupa cum spuneam azi, Strada Depozitelor din Municipiul Pitesti se afla pe Drumul National DN 7 , care face legatura intre Bucuresti - Pitesti (Soseaua Veche) - Ramnicu Valcea - Sibiu - Deva - Arad . Daca nu ma insel este chiar expres european. Ma mai interesez...cert este ca pe Depozitelor trebuie Rovignieta.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cu stima, Claudiu.

Ultima editare efectuata de catre supervizor in Dum Feb 20, 2011 7:03 pm, editata de 1 ori (Motiv : Aveti functie pentru editare link,ghid la mine in semnatura.)

Sus

7Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 7:04 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Nasol moment,asta e, deci trebuie sa-mi fac metrou direct de la mine de acasa direct in biroul de la munca. Haios

Sus

8Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 8:55 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Stefan, multumesc pentru faza cu link-ul, e super tare ...sincer nu stiam. Omul cat traieste invata.( "Nu stiam inca" ).
Cu stima, Claudiu.

Sus

9Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 11:16 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
supervizor ,pune si tu o vorba buna pe linga Pendiuc sa ne faca o telegondola si la noi ca la Mamaia,sau il ''punem'' pe Mazarea primar ca la ane face sigur. Laughing Lasand gluma la o parte,nici eu nu stiam de de Depozitelor, dar are dreptate ebz77...Depozitelor este fosta cale Europeana,nu stiu daca s-a scos,...cu siguranta nu, deoarece nu montau ei camerele acestea degeaba aici...

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

10Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 20, 2011 11:33 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Iti dai seama ca va fi un loc bun de pescuit nestiutorii,pacat ca trebuie sa mai am o grija in plus, tot cei posibil pe timp de vara sa-mi cumpar o bicicleta si asa rezolv doua probleme din start. Haios

Sus

11Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 21, 2011 3:44 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Amenda se da in functie de categoria masinii si variaza intre 250 lei si 4.500 de lei. Iar despagubirea costa cat o rovinieta, intre 28 si 1.250 euro.
Pentru ca, deocamdata, soferii nu stiu amplasamentul camerelor fixe, acestea au prins cele mai multe masini fara taxa platita.
In toata tara functioneaza 10 camere fixe(cele date de voda_io ) si mai mult de 80 mobile.
Atasez cate imagini cu locuri de fixare camere rovignete fixe:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si cateva ''exemple'' mobile:

Va atasez si preturile acestor noi roviniete:

Sus

12Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 21, 2011 12:49 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Ksper, nu as vrea sa te contrazic, dar exista diferente intre amenzile aplicate de ARR si cele aplicate de politia rutiera. Ceea ce ai prezentat tu cred ca sunt amenzile de la politia rutiera. Am un var care a primit pentru lipsa rovignieta la un autotren 40 tone o amenda de 100 milioane lei.
P.S. Daca nu ma insel, mai nou, Depozitelor face parte din categoria drumurilor expres nationale.
Cu stima, Claudiu.

Sus

13Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 21, 2011 4:41 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Nu este problema...Daca cunosti aceste te rog sa le postezi.Sursa mea atat a furnizat ca si informatie.Varul tau a platit amenda+despagubirea si este normal...Dar si cei care i-au aplicat-o,...au dat pe maxim.Imi pare rau pentru el.

Sus

14Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 21, 2011 6:36 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Rovinieta - documentul sau inregistrarea in format electronic care atesta achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. Modelul, forma, continutul, modul, conditiile si mijloacele de eliberare ale rovinietei se stabilesc prin normele metodologice aprobate prin ordin al ministrului transporturilor si infrastructurii;".

Ordonanta Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania, actualizata la 1.01.2008.

Art. 8. - (1) Fapta de a circula fara a detine rovinieta valabila constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda.
(2) Cuantumul amenzilor contraventionale prevazute la alin. (1) este prevazut in anexa nr. 2.
(3) Sumele incasate in urma aplicarii amenzilor se fac venit la bugetul de stat in proportie de 75%, diferenta de 25% revenind, ca venituri extrabugetare, Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A. sau Ministerului Administratiei si Internelor, dupa caz.
(4) Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute de prezentul act normativ, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal.
(6) O data cu aplicarea amenzii contraventionale, conducatorilor vehiculelor inmatriculate in Romania, care circula fara a avea rovinieta valabila, li se retine certificatul de inmatriculare a vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de utilizare.

Art. 9. - Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor prevazute la art. 8 se fac de catre:
a) personalul imputernicit din cadrul Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;
b) personalul imputernicit de Ministerul Transporturilor, Constructiilor si Turismului, in numele Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;
c) politia rutiera, in situatia cand efectueaza controlul existentei rovinietei valabile, fara personalul mentionat la lit. a) si b);
d) personalul politiei de frontiera care isi desfasoara activitatea in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei, impreuna cu personalul prevazut la lit. a).

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ordonanta 8 din 29 ianuarie 2010 (Ordonanta 8/2010)

pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania

"Art. 3. - (1) Sunt exceptate de la plata tarifului de utilizare vehiculele:
a) detinute in proprietate sau, dupa caz, folosite in baza unui drept legal, conform datelor inscrise in certificatul de inmatriculare, de:
(i) unitatile Ministerului Apararii Nationale;
(ii) unitatile Ministerului Administratiei si Internelor;
(iii) serviciile de ambulanta;
(iv) serviciile publice comunitare pentru situatii de urgenta, reglementate prin Ordonanta Guvernului nr. 88/2001 privind infiintarea, organizarea si functionarea serviciilor publice comunitare pentru situatii de urgenta, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 363/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
(v) Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania - S.A.;
b) folosite exclusiv in transportul public local de persoane prin servicii regulate pe raza teritorial-administrativa a unei localitati;
c) istorice.
"(3) Contravenientul are obligatia de a achita, pe langa amenda contraventionala, cu titlu de tarif de despagubire, in functie de tipul vehiculului folosit fara a detine rovinieta valabila, sumele stabilite potrivit anexei nr. 4."
(6) Odata cu aplicarea amenzii contraventionale, utilizatorilor romani care folosesc reteaua de drumuri nationale din Romania fara a avea rovinieta valabila li se retine certificatul de inmatriculare al vehiculului pana la prezentarea dovezii de achitare a tarifului de despagubire conform prevederilor alin. (3)."
Incepand cu data de 1 august 2010, constatarea contraventiilor se poate face si cu ajutorul unor mijloace tehnice omologate amplasate pe reteaua de drumuri nationale din Romania, consemnandu-se aceasta in procesul-verbal de constatare a contraventiei.

Cuantumul amenzii contraventionale aplicabile utilizatorilor in cazul lipsei
rovinietei valabile

De la 250 lei pana la 4.500 lei plus achitarea taxei rovinietei plus daca vrea agentul constatator, retinerea certificatului de inmatriculare plus amenda si poate puncte penalizare. Oricum, daca se vrea se poate ajunge la mult.
Cu stima, Claudiu.

Sus

15Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 21, 2011 6:42 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
DA.Suntem luati in vizor destul de bine.Mai ales ca unii dintre noi suntem ''lipiti'' de masini,unii din asta isi castiga o paine.

Sus

16Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Mar Feb 22, 2011 7:37 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Daca plata rovinietei ar putea fi singura problema... Adevarul ca si in alte tari precum Ungaria, Austria, Germania etc se percepe taxa de autobanda sau autostrazi si drumuri nationale( cred), dar acestia au drumuri pe care poti merge in siguranta si unde nu se distruge masina. Mi-aduc minte ca in urma cu ceva timp am fost plecat pana la Haga cu un autoturism pe ploaie urata. In apropiere de vama de la Nadlag s-a terminaat lichidul de spalat parbrizul si am intrebat soferul , daca nu trebuie sa oprim pentru a cumpara lichid ( in Romania fiind indispensabil la mizeria care o avem pe sosele). Acesta mi-a raspuns : " Incepand cu Ungaria este o alta lume si nu mai avem nevoie de lichid de spalat parbrizul, pentru ca ceea ce sare pe parbriz de la alte masini este la fel de curat ca apa de ploaie "... si a avut dreptate.
Cu stima, Claudiu.

Sus

17Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Vin Feb 25, 2011 3:07 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Astazi am trecut prin Pitesti(am avut o urgenta pentru Brasov) si ca tot am fost aici m-am hotarat sa trec si pe Depozitelor.Am plecat de la bariera din Prundu si am iesit la baraj la Valea Marului,uitandu-ma dupa camere de rovinieta.NIMIC...Singura camera de pe tot acest traseu este situata la Podul Viilor,in sensul giratoriu,aceasta fiind o simpla camera de ''supraveghere trafic''...

Sus

18Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Vin Feb 25, 2011 11:23 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Ksper, nimeni nu a spus ca deja s-au montat camere fixe pentru roviniete. Sunt demarate lucrari in vederea montarii acestor camere fixe. Eu am facut referire la faptul ca in urma cu ceva timp, personal am fost oprit in trafic de politistii de la serviciul rutiera si mi-au cerut si rovinieta, in zona Depozitelor, in apropiere de Send 92.
Inca nu s-au montat camere fixe, dar exista posibilitatea montarii celor mobile, despre care si tu ai facut referire. Eu cred ca nu trebuie sa fie montate camere fixe sau mobile pe Depozitelor pentru a fii amendati in cazul neprezentarii rovinietei la controlul rutier.
Ai perfecta dreptate cu acea camera de la Podul Viilor si cred ca vor urma mai multe in oras.
Cu stima, Claudiu.

Sus

19Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 10:37 pm

Razwan90

Razwan90
Membru
Membru
Salut e vreo problema daca am alt numar pe rovinieta? Am platit rovinieta pe un an cand am luat masina si dupa cateva luni am schimbat numerele Question .

Sus

20Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 10:50 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Este electronica sau este model vechi? In principiu nu ar trebui sa fie nicio problema atata timp cat este vorba de aceeasi masina, lucru care se poate dovedii cu seria masinii scrisa pe chitanta sau bon.
Cu stima, Claudiu.

Sus

21Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 10:58 pm

Razwan90

Razwan90
Membru
Membru
Este modelul vechi, si problema e ca nu mai am bonul, cred ca l-am confundat cu cel de motorina si l-am aruncat [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]. Si in legatura cu camera de la Podul Viilor am trecut saptamana asta de 5 ori pe acolo si nu am vazuto Laughing . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

22Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 11:05 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
O.G. 15/2002 si O.G. 8/2010 reglementeaza regimul rovinietelor in Romania...Spor la citit.
Legat de camera la care face referire ksper, fii sigur ca este acolo. Nimeni nu face glume cand e ceva serios.
Cu stima, Claudiu.

Sus

23Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 11:17 pm

Razwan90

Razwan90
Membru
Membru
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ebz77. Cand o sa mai am drum o sa ma uit cu atentie Razz

Sus

24Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Dum Feb 27, 2011 11:19 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Cu placere, dar pentru camera de supraveghere de la Podul Viilor trebuie sa-i multumesti lui ksper.
Cu stima, Claudiu.

Sus

25Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei Empty Re: Locația camerelor care depistează lipsa rovignetei la data de Lun Feb 28, 2011 12:20 am

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Razwan90 tu ,fiind din Mioveni,cand intri in Pitesti(cand treci podul peste raul Arges),NU ai cum sa o ratezi.Este exact in raza ta vizuala pe stalpul de iluminat din giratoriu.Este o camera cu rotire 360*,care are un singur punct mort spre trecerea de pietoni dinspre bazin.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 2]

Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum