Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 3 din 3]

1 Vectra B - smucituri dupa 2000-2500 rpm la data de Dum Ian 16, 2011 6:59 pm

claudiu220405

Junior
Junior
Rezumarea primului mesaj :

Cu regret va anunt ca masina mea a inceput sa mearga foarte rau!
Dupa ce trec de 2000-2500Rpm, in 90% din cazuri incepe sa faca zbucituri, ca si cum s-ar ineca, dar de multe ori la rand, si imediat se aprinde martorul de la motorul electric, nu conteaza treapta de viteza.
Am auzit multe raspunsuri de la prieteni, unul care a avut tot un Vectra B cica din cauza filtrului de benzina si a sondei lambda, altul la un Passat, bujiile.
Astazi am fost la baiatul care ma ajuta pe mine cu masina(foarte bun tipul, maestru), si mi-a zis ca mi-o punea el pe Tester, dar nu are pentru Opel:( si mi-a indicat el un service in Tg-jiu, o sa ma duc marti sa vad ce rezolv, ce spune Tester-ul.
Dar astept si alte pareri din partea voastra pana atunci.
Multumesc tuturor!

Sus

51 Re: Vectra B - smucituri dupa 2000-2500 rpm la data de Vin Feb 11, 2011 11:27 am

ebz

Moderator
Moderator
[quote="ebz77"]
""In alta ordine de idei, daca montezi toate piesele intr-un service autorizat si numai daca ai pompa de apa noua si altele, numai asa vei primii garantie la lucrare. Pentru mine cred ca este singurul lucru pe care l-as face la un service autorizat...distributia...la opel Kadet cu o axa poti sa-l faci si in parcare...mai e cielo, la aceste masini, daca se rupe cureaua de distributie nu se intampla nimic.
mai gandeste-te.
In concluzie, Claudiu, te sfatuiesc sa cumperi pompa noua si sa le montezi daca ai posibilitate la un service autorizat pentru ca e mult mai sigur si mai practic.""

Draga Claudiu, cu ceva timp in urma ti-am spus ce vezi mai sus. Tu acum te intrebi ce sa faci, astepti pareri???? Pentru ce astepti pareri daca nu le iei in calcul? Daca faceai cum s-a discutat si mergeai la un service autorizat, acum nu mai aveai probleme pentru ca aveai garantia lucrarii. Eu unul nu pot sa te sfatuiesc . Poate sunt colegi care pot sa-ti dea un sfat . Pe mine ma "depaseste" aceasta situatie. Multa bafta!!!
Cu stima, Claudiu.

Sus

52 Re: Vectra B - smucituri dupa 2000-2500 rpm la data de Vin Feb 11, 2011 3:50 pm

claudiu220405

Junior
Junior
Problema rezolvata cu mersul in 3..o fisa nu facea bine contact cu bujia. Mai ramane de rezolvat problema fumului alb!

Sus

53 Re: Vectra B - smucituri dupa 2000-2500 rpm la data de Vin Feb 11, 2011 7:49 pm

ksper

Senior TOP +
Senior TOP +
claudiu220405 , fumul alb,asemanator cu o ceata in momentul cand accelerezi,denota montarea defectuasa agarniturii de chiulasa.Este suficient sa nu se respecte cuplul de strangere de la un singur surub si garnitura se ''buseste'' iar.Daca s-a strand prea tare atunci este posibil ca unul dintre inelele metalice sa ''cedeze''.Sunt 3 factori care dau aceste simptome:
1-supape(ghiduri) uzate
2-pistoane(segmenti) uzati
3-garnitura de chiuloasa ''busita''.
OBS.NU MAI DEMONTEZI NIMIC la masina pana cand nu ii faci o diagnoza corecta(interpretarea corecta aerorilor aparute) si pana cand nu ii faci o verificare a presiunii de compresie.
Verificarea presiunii de compresie(care la motoarele pe benzina trebuie sa fie 14-17 bar,iar diferenta intre pistoane sa nu fie mai mare de 1 bar) se face astfel(persoana autorizata si cu scule adecvate):
-se aduce motorul la temperatura optima 95*-100*C,dupa care se opreste.
-se demonteaza masca de protectie situata pe capacul de chiulasa.
-se demonteaza fisele bujiilor.
-se scot bujiile.
-se scoate releul pompei de benzina(prin aceasta se evita injectarea de carburant in cilindri)
-se da la automat pentru a''arunca'' afara din cilindri mizeriile depuse in interiorul cilindrilor(sa nu se stea deasupra acestora)
-se opreste
-se monteaza aparatul de masurat presiune in locasul bujiei(se incepe cu pistonul 1) prin apasare si infiletare.
-se apasa complet pedala de acceleratie de catre o adoua persoana si se tine apasata PE TOATA PERIOADA DE VERIFICARE.
-se da iar la automat pana cand nu se mai vede pe aparatul de verificat presiune de compresie o crestere avalorii(adica se stabilizeaza).SE NOTEZA VALOAREA pe piston.
OBS.Dupa fiecare verificare SE CALIBREAZA aparatul de verificat presiune de compresie in noua pozitie de lucru.
-se repeta verificarea pe fieacare piston in parte.
-se compara valorile.
Daca diferenta intre valori este mai mare de 1 bar atunci trebuie verificate urmatoarele:
-ghidurile supapelor
-segmenti
-garnitura de chiulasa.
Repet...aceastra operatiune se face de catre un personal specializat cu scule adecvate.

http://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum