Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 6 din 7]

1 Motto-uri despre orice tema la data de Vin Dec 11, 2009 10:52 pm

Lion

Moderator
Moderator
Rezumarea primului mesaj :

Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu...
(Murphy)

Sus

126 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Mar 26, 2011 7:56 am

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
1. Paradoxul vremurilor noastre in istorie este ca avem cladiri mai mari, dar sufletele mai mici.
-Octavian Paler
2. Bucuria iubirii dureaza o clipa, suferinta o vesnicie.
3. Dragostea nu promite nimic dar contine totul.
4. Tot ce pierdem, pierdem pentru totdeauna, ceea ce nu traim la timp nu traim niciodata.

Sus

127 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Mar 26, 2011 8:21 am

ebz

Moderator
Moderator
Stiinta putina ii face pe oameni pretentiosi, in timp ce stiinta multa ii face modesti: asa dupa cum spicele goale isi inalta spre cer capetele lor trufase, in timp ce spicele pline, se apleaca spre pamant sub greutatea lor. - Leonardo da Vinci

Sus

128 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Dum Mar 27, 2011 10:10 am

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* Avem o viata grea, dar merita sa incercam sa o facem mai buna.
* Viata este o valoare, ai grija de ea si nu ii lasa pe altii sa ti-o fure.
* Nu exista multe lucruri atat de frumoase ca recunoastrea faptului ca esti obiectul iubirii cuiva, pentru ca daca nu esti pe deplin convins ca poti fi iubit, atunci poate fi ca o onoare, pe care o primesti fara sa sti exact ce ai facut ca sa o meriti.( Allain de Datton)

Sus

129 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Joi Mar 31, 2011 5:12 pm

ebz

Moderator
Moderator
Interzis minorilor

* Potrivit unor cercetari recente, femeile spun ca se simt mai comfortabil daca se dezbraca in fata unui barbat, decat daca ar face-o in fata unei femei.
Aceasta din cauza ca femeile sunt foarte critice, in timp ce barbatii sunt doar recunoscatori. - Robert DeNiro
* Clinton a mintit. Un barbat poate uita unde parcheaza sau chiar unde locuieste, dar nu uita niciodata o partida de sex, indiferent cat de nereusita a fost." - Barbara Bush
* Sa faci sex e ca si cum ai juca bridge. Daca n-ai un partener bun, ar fi bine sa ai o mana buna. - Woody Allen
* Iubirea este raspunsul, dar in timp ce astepti raspunsul, sexul ridica niste intrebari bunicele. - Woody Allen
* Sunt un amant atat de bun, pentru ca exersez foarte mult singur. - Woody Allen
* Vedeti, problema e ca Dumnezeu i-a dat barbatului un creier si un penis, dar nu i-a dat suficient sange pentru a le folosi pe amandoua deodata. - Robin Williams
* Femeile au nevoie de un motiv ca sa faca sex.. Barbatii au nevoie numai de un loc unde s-o faca… - Billy Crystal
* Femeile sunt capabile sa mimeze orgasmul. Barbatii pot mima o intreaga relatie. - Sharon Stone
* Bigamia inseamna sa ai o nevasta in plus. Monogamia e acelasi lucru… - Oscar Wilde
* Cand am ajuns in America , nu stiam sa vorbesc engleza, dar viata mea sexuala era perfecta. Acum engleza mea e perfecta, dar viata mea sexuala e groaznica. - Julio Iglesias
* Sexul si golful sunt singurele doua lucruri de care te poti bucura fara sa te pricepi la ele. - Kevin Costner - Tin Cup
* Daca Dumnezeu nu ar fi dorit ca noi sa ne masturbam, ne-ar fi facut bratele mai scurte. - George Carlin
* Sexul este unul din cele noua motive pentru reincarnare. Celelalte opt n-au importanta. - George Burns
* Sexul la 90 de ani este ca si cand ai juca biliard cu o funie. - George Burns
* Marea diferenta dintre sexul platit si sexul gratis este ca sexul platit costa mai putin. - Brendan Francis
* Pentru a avea succes la sexul opus, spune-i ca esti impotent. Va face tot posibilul sa iti demonstreze contrariul. - Cary Grant
* Munca de programator este ca si sexul. O singura greseala si trebuie sa platesti pentru ea tot restul vietii. - Michael Sinz

Sus

130 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Joi Mar 31, 2011 6:33 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* Orice barbat care crede ca este mai destept decat nevasta lui, este casatorit cu o femeie inteligenta.
* Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste spre bine, nu acela carei ti lauda nebuniile.
- A. Pan
* Din toate comorile pe care parintii le lasa copiilor, nu e nici unul mai de pret decat un frate; e un prieten dat de natura, un prieten caruia nimeni altul nu-i poate lua locul si pe care o data pierdut nimeni nu-l poate inlocui. - Pluthar
* A pleca inseamna a muri putin.
* Cine nu spera, nu dispera. Seneca
* De ce sa bei si sa conduci, cand poti sa fumezi si sa zbori.
* Nu este important sa castigi este important sa-l faci pe celalalt sa piarda.
* Vointa de a castiga este importanta, dar sa te pregatesti e vital. -Joe Paterno

Sus

131 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Vin Apr 01, 2011 8:37 pm

ebz

Moderator
Moderator
- Numai oamenii singuratici cunosc adevaratele valori ale prieteniei. Pentru ceilalti exista familiile; pentru un singuratic sau un exilat prietenii reprezinta totul. - Willa Cather
- Cel care este insotit de ganduri nobile nu este niciodata singur. - Fletcher
- Singuratatea este cea mai profunda realitate a naturii umane. Omul este singura fiinta care stie ca e singur. - Octavio Paz

Sus

132 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Apr 02, 2011 1:52 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* A te lupta cu tine insuti, este lupta cea mai grea, a te invinge pe tine insuti, este biruinta cea mai frumoasa.-Leibniz.
* Cuvintele unui om beat reprezinta gandurile unui om lucid.
* Nu te agita atat, lucrurile cele mai frumoase se intampla cand te astepti mai putin.

Sus

133 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Vin Apr 08, 2011 7:25 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* Orice clipa poate fi o noua sansa.
* Cind Dumnezeu iti inchide o poarta, iti deschide alte zece usi.
* Nu este de ajuns sa-ti doresti ceea ce ai,ci sa si iubesti.
* Ai incredere in tine si nu vei fi inselat de nimeni,niciodata.
* Mintea este ca o umbrela ,functioneaza numai daca e deschisa.
* Daca A reprezinta succesul in viata,atunci A este egal cu x plus y plus z.Munca reprezintax; y inseamna joaca; iar z sa sti sa-ti tii gura. Albert Einstein.
* Nu conteaza cat traim,ci cum traim.
* Adauga viata la ani, nu ani la viata.
* Secretul unei vieti pline e sa traiesti periculos. Friedrich Nietzsche.

Sus

134 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Iul 27, 2011 6:27 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
Sa ne mintim pe noi insine ne este mai adanc inradacinat decat sa-i mintim pe ceilalti! (Dostoievski)

Daca vrei odihna, crede. Daca vrei adevarul, cauta si sufera. (Frederich Nietzsche)

Cine invata nu inseamna ca si ajunge la adevar. Cine ajunge la adevar, nu-i inca in stare sa-l intareasca. Cine-l intareste nu inseamna ca si stie sa-l intareasca. (Confucius)

A detine adevarul este calea celesta. A cauta adevarul este calea omului. (Confucius)

“Adevarul nu se confrunta intotdeauna cu dreptatea!” “Unde ai citit asta ?” “In toate cartile bune.” (William Faulkner)

Adversarul care iti este o obsesie a devenit o parte din tine. (Lucian Blaga)

Sinceritatea absoluta e ceva tot atat de neconfortabil ca si minciuna perpetua. (Tudor Octavian)

Adevarul este rareori invaluit in romantism. (Agatha Christie)

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

135 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Iul 27, 2011 8:03 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* Talentul se dezvolta in singuratate: caracterul se formeaza in tumultul multimii. (Goethe)

* Toti oamenii au de la natura dorinta de a cunoaste. Aristotel

* Viata este un dar pe care il meritam numai atunci cind il daruim. Rabindranath Tagore

* Ratiunea este singura autoritate acceptata astazi de oamenii care traiesc liberi. Marius Torok

* Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala. Immanuel Kant

* Viata este o tragedie atunci cind e privita in prim-plan si o comedie cind o privesti in plan larg. - Charlie Chaplin

Sus

136 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Aug 24, 2011 1:22 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
"Oamenii muncesc în general prea mult pentru a mai putea fi ei înşişi. Munca este un blestem. Iar omul a făcut din acest blestem o voluptate. A munci din toate forţele numai pentru muncă, a găsi o bucurie într‑un efort care nu duce decât la realizări irelevante, a concepe că te poţi realiza numai printr‑o muncă obiectivă şi neîncetată, iată ceea ce este revoltător şi ininteligibil. Munca susţinută şi neîncetată tâmpeşte, trivializează şi impersonalizează. Ea deplasează centrul de preocupare şi interes din zona subiectivă într‑o zonă obiectivă a lucrurilor, într‑un plan fad de obiectivitate. Omul nu se interesează atunci de destinul său personal, de educaţia lui lăuntrică, de intensitatea unor fosforescenţe interne şi de realizarea unei prezenţe iradiante, ci de fapte, de lucruri. Munca adevărată, care ar fi o activitate de continuă transfigurare, a devenit o activitate de exteriorizare, de ieşire din centrul fiinţei. Este caracteristic că în lumea modernă munca indică o activitate exclusiv exterioară. De aceea, prin ea omul nu se realizează, ci realizează. Faptul că fiecare om trebuie să aibă o carieră, să intre într‑o formă de viaţă care aproape niciodată nu‑i convine, este expresia acestei tendinţe de imbecilizare prin muncă. Să munceşti pentru ca să trăieşti, iată o fatalitate care la om e mai dureroasă decât la animal. " - Emil Cioran, Pe culmile disperării

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

137 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Joi Aug 25, 2011 11:58 pm

ebz

Moderator
Moderator
Cel ce trăieşte printre rânduri nu trăieşte o viaţă, ci rezumatul unei vieţi. – Victor Rechiţian

Nu contează unde te afli numai să trăieşti, să trăieşti, să trăieşti! Oricum ar fi viaţa – dar să trăieşti! – Dostoievski

Nu este lucru înţelept să spui: “voi trăi”; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. – Martialis

Este foarte periculos să trăieşti. Cine trăieşte, moare. – Stanislaw Jerzy Lec

Nu contează cât trăim, ci cum trăim. Adaugă viaţă la ani, nu ani la viaţă.
Sunt figuri, şi figurile trăiesc vieţi ; sunt apoi mutre, şi mutrele nu au vieţi, au numai cariere. – Paul Zarifopol

Viaţa este o succesiune de momente. A îl trăi pe fiecare înseamnă a reuşi. – Corita Kent

Să-ţi trăieşti viaţa care te va face să fii bun şi milos faţă de toată lumea, şi vei fi surprins să descoperi că vei trăi o viaţă fericită. – Charles M. Schwab

Există zile în care a trăi nu are sens. Trăiesc doar pentru acele zile în care viaţa înseamnă vis de neuitat. – Marcio Barrios

Secretul unei vieţi pline e să trăieşti periculos. – Friedrich Nietzsche

Marea taină a existenţei noastre nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti. – Dostoievski

Cel care trăieşte mai multe vieţi trebuie să moară de mai multe ori.- Oscar Wilde

Poţi trăi o sută de ani, dacă renunţi la toate lucrurile care te fac să-ţi doreşti să trăieşti o sută de ani. – Woody Allen

Mereu ne gândim cum vom trăi şi niciodată nu trăim în prezent. – Manilius

Să-ţi trăieşti soarta. Asta este un lucru relativ uşor de trăit. Dar dacă ar fi să ne trăim opera, ce ne-am face?! – Nichita Stănescu

Trebuie să pierzi o viaţă întreagă ca să simţi că trăieşti. – Victor Martin

Esenţială este întrebuintarea vieţii, nu durata sa. – Seneca

Sus

138 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Vin Aug 26, 2011 4:17 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
Singurele lacrimi a caror amaraciune e deplina sunt acelea carea nu cad pe pieptul nimanui si pe care nu le strange nimeni. - L.de Lamennais

Cand vrei sa uiti pe cineva, inseamna ca te gandesti la el.- Jean de la Bruyere

Avem nevoie de multa iubire pentru a ierta, insa avem nevoie de si mai multa smerenie pentru a cere iertare.

Nu zi niciodata " nu se poate", ci incepe cu " sa vedem". - N. Iorga

Sus

139 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Aug 27, 2011 10:04 am

ebz

Moderator
Moderator
Hotararea, dreptatea, exemplul si sinceritatea alcatuiesc ceea ce noi numim caracter, el este temelia demnitatii personale. François de la Rochefoucauld

Un caracter frumos este format de oameni care au strans, in nevoia lor de implinire, franturi din fericirea si nefericirea celorlalti oameni. Mariana Fulger

Împodobeste-ti partea invizibila a caracterului si cauta sa faci o fapta buna fara martori. Valeriu Butulescu

Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc. Moliere

Caracterul fara inteligenta poate multe, insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic. Marcus Tullius Cicero

Sus

140 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Aug 27, 2011 8:00 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
Din toate comorile pe care parintii le pot lasa copiilor, nu e nici unul mai de pret decat un frate; e un prieten dat de natura, un prieten caruia nimeni altul nu-i poate tine locul si pe care o data pierdut nimeni nu-l poate inlocui. - Plutarh

Am cerut putere si viata mi-a dat dificultati pentru a ma face puternic

Am cerut intelepciune si viata mi-a dat probleme ca sa le pot rezolva

Am cerut sa pot sa zbor si viata mi-a dat obstacole ca sa le pot depasi

Am cerut iubire si viata mi-a dat oameni pe care sa-i ajut in problemele lor

Am cerut favoruri si viata mi-a dat potential

Nu am primit nimic din ce am vrut, dar am primit tot ce aveam nevoie

Sus

141 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Dum Aug 28, 2011 12:22 pm

ebz

Moderator
Moderator
Educatia este abilitatea de a asculta aproape orice lucru fara sa-ti pierzi rabdarea sau increderea in tine. Robert Frost

N-am lasat niciodata scoala sa-mi afecteze educatia. Mark Twain

Cel ce nu citeste este ceva mai educat decat cel care citeste doar ziare. Thomas Jefferson

Radacinile educatiei sunt amare, dar fructul este dulce. Aristotel

Un om educat se deosebeste de un om needucat, asa cum un om viu se deosebeste de un om mort. Aristotel

Sus

142 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mar Aug 30, 2011 1:31 pm

ebz

Moderator
Moderator
Toata viata a trebuit sa lupt cu o puternica competitie. Nu as sti cum sa traiesc fara acest spirit competitional. Walt Disney

Insusirea este numita perseverenta, cand este folosita pentru o cauza buna, si incapatanare, daca e pusa in slujba unei cauze rele. Laurence Sterne

Ai curaj, sterge-ti ochii, adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus. William Shakespeare

Orice obstacol are in el si bucuria omului care-l va depasi. Napoleon Bonaparte

Numai perseverenta duce la izbanda. Honore de Balzac

Sus

143 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mar Aug 30, 2011 1:53 pm

gabytza

Moderator CHAT
Moderator CHAT
"Respecta si vei fi respectat!"
"Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate."
"Tot raul e spre bine!"
"Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face!"
"Nimic nu e intamplator."
"Nu judeca! Niciodata nu se stie, cand ti se va intampla si tie."
"Totul sau nimic!"
"Lucrurile cele mai frumoase se intampla, cand te astepti cel mai putin."
"Niciodata sa nu spui niciodata!"
"Viata este o arta de a desena fara radiera."
"Un om cu moralul ridicat e pe jumatate vindecat."
"Daca cauti oameni fara defecte, nu vei avea prieteni niciodata!"
"Diplomatia este arta de a spune: "Cutu, cutu …", pana ce apuci sa pui mana pe o piatra."

Sus

144 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Aug 31, 2011 8:47 am

Didici

Membru nou
Membru nou
Nici o fapta nu ramane nepedepsita, nici chiar cele bune!

Sus

145 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Aug 31, 2011 6:55 pm

ebz

Moderator
Moderator
Mintile ilustre discuta idei, inteligentele medii discuta evenimente, iar mintile reduse ii discuta pe altii. – Necunoscut

Lucurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot

Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate! – Necunoscut

Prietenii vin si pleaca, dar dusmanii raman si se acumuleaza. – Necunoscut

Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa. – Necunoscut

Nu e destul sa fii tu norocos, trebuie ca ceilalti sa nu fie. – Necunoscut

Cel care se naste sarac si urat are mari sanse ca atunci cand o sa creasca…. sa isi dezvolte ambele calitati. – Necunoscut

Cu stima, Claudiu.

Sus

146 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Sam Sept 03, 2011 9:58 am

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
* Pentru a castiga totul trebuie sa sti sa pierzi.

* Nu te mai gandi atat de des la ceea ce-ti lipseste, ci la ceea ce ai.

* Ce faci pentru tine, dispare odata cu tine, ce faci pentru altii ramane pentru eternitate.

- Albert Einstein

* Sa aperi in orice, caci insasi viata e o speranta.

Sus

147 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Lun Sept 12, 2011 2:12 pm

ebz

Moderator
Moderator
Timpul alocat fiecarei probleme de pe agenda sedintei va fi invers proportional cu importanta ei. – Necunoscut

Majoritatea oamenilor sunt de acord cu cel ce-si tine gura. – Necunoscut

A avea constiinta curata inseamna a avea memorie proasta. – Necunoscut

Cea mai infidela amanta a omului este Speranta. Te inseala zilnic si totusi, traiesti cu ea toata viata. – Necunoscut

O concluzie marcheaza intotdeauna momentul in care ai obosit sa gandesti. – Necunoscut

Greselile copilaresti nu sunt facute de copii. – Necunoscut

Cel ce scrie, transmite; cel ce vorbeste, comunica; cel ce gesticuleaza, convinge. – Necunoscut

Sus

148 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mar Sept 13, 2011 1:11 pm

gabytza

Moderator CHAT
Moderator CHAT

• Trebuie sa
    stim exact cand se incheie o etapa din viata noastra .daca te
    incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar,pierzi bucuria de a trai
    si sensul vietii.
    - (P. Coelho)

• Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te face parinte - Michael Levin

• Putem fi tratati josnic, dar nimeni nu ne poate injosii.

• Omul este o fiinta cu o singura aripa de aceea nu putem zbura decat in doi.

Sus

149 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Sept 14, 2011 3:20 pm

ebz

Moderator
Moderator
Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem, dar ne pot calauzi in viata. – Necunoscut

Oamenii mari nu s-au considerat niciodata mari, oamenii mici nu s-au considerat niciodata mici! – Necunoscut

Poti invata o pisica sa faca orice vrea ea. – Necunoscut

Cand te lupti cu propria-ti constiinta si esti invins, ai castigat! – Necunoscut

Infrangerea nu este decat a celor care o accepta. – Necunoscut

Experienta este cel mai prost invatator. Ea ne da intai examenul si numai dupa aceea – lectiile. – Necunoscut

Sus

150 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Mier Sept 14, 2011 6:55 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
Toti oamenii mor, dar nu toti traiesc cu adevarat.

Zambeste ! maine va fi mai rau.

Totul trece dar nu totul se uita iubeste ca sa poti trai.

Tinteste cat mai sus spre soare si chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Nimeni nu poate trai fara prieteni, chiar daca stapaneste toate bunurile lumii. - Aristotel

Dragostea se naste cu un suris, creste cu un sarut si se termina cu o lacrima.

Iubeste, caci iubind vei invata sa suferi, iar suferind vei invata sa pretuiesti iubirea.

Sus

151 Re: Motto-uri despre orice tema la data de Joi Sept 15, 2011 3:27 pm

ebz

Moderator
Moderator
Cand esti tanar, incerci sa schimbi toata lumea. Cand ai imbatranit, vrei sa-i schimbi pe cei tineri! – Necunoscut

Omul destept nu se joaca “lapte gros” cu rinocerul. – Necunocut

Cel care crede ca le stie pe toate este foarte enervant mai ales pentru noi, cei care, oricum le stim pe toate. – Necunoscut

Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi. – Necunoascut

Intuitia este o stiinta exacta. – Necunoscut

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 6 din 7]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum