Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 4 din 4]

1Stiati ca... - Pagina 4 Empty Stiati ca... la data de Sam Mai 08, 2010 1:09 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Rezumarea primului mesaj :

Condimentele au stat la baza primelor forme de comert? Piperul si scortisoara au fost initial condimentele cele mai comercializate in Orientul Mijlociu, chiar de acum 4000 de ani.

Primul laptop din istorie este Xerox NoteTaker? Acesta a fost produs de Xerox in 1976, prin Xerox PARC, si continea o tehnologie foarte avansata pentru acele timpuri: 128 kB RAM si un procesor de 1 MHz. Costurile mari de productie, estimate acum la aproximativ 50.000 $, au facut ca acest model sa ramana un prototip produs in doar cateva exemplare.

La adancimi de peste 200 de metri, apa Marii Negre nu mai contine oxigen iar temperatura apei inregistreaza o valoare constanta de 9 grade Celsius? Din aceasta cauza, la adancimi mari, singurele specii existente sunt bacteriile anaerobe.

Furnica poate ridica de 50 de ori propria greutate şi poate trage de 30 de ori propria greutate?

O caseta audio de 60 minute contine 188,5 metrii de banda?

Leonardo Da Vinci a inventat foarfeca?

Sus

76Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Vin Mar 11, 2011 9:04 pm

ebz

Moderator
Moderator
Dupa exact 80 de ani de cand americanii de la General Motors au achizitionat compania Adam Opel AG din Russelsheim, o mare parte din actiunile companiei europene (35%) revine bancii ruse de stat Sberbank. La noul actionariat mai participa canadienii de la Magna (20%), angajati ai Opel (10%), alte 35% din actiuni urmand sa ramana la GM. Conform oficialilor Magna, planul lor de restructurare include un împrumut de 300 de milioane de euro pentru rezolvarea situatiilor urgente, precum datoriile scadente catre furnizori şi angajati, dar şi o injectie de fonduri în valoare de 500-700 de milioane de euro. La finantarea revitalizarii Opel, statul german va avea o contributie masiva, acesta punand la dispozitia companiei 1,5 miliarde de euro, în schimbul promisiunii ca niciuna dintre cele patru uzine aflate pe teritoriul tarii nu va fi închisa.

Sus

77Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Vin Mar 11, 2011 9:15 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Brasovul a fost infiintat de catre Cavalerii Teutoni in anul 1211?
Conform Enciclopediei Britanice, orasul este mentionat pentru prima data
sub numele de Brasov in documente in anul 1251.Prima fabrica (sau “moara”, popular) de hartie din Romania a fost
infiintata la Brasov? Evenimentul a avut loc in anul 1546 la 13 ani dupa
ce Johannes Honterus infiintase si o tipografie in oras. Totusi, prima
fabrica de hartie de pe teritoriul actual al Romaniei a fost infiintata
la Sibiu in 1534 insa, in acea vreme, Sibiul nu era un oras romanesc.
Prima solutie de iluminat public a Brasovului a constat in folosirea
felinarelor cu ulei? Aceasta importanta modernizare a localitatii a avut
loc in 1804.
Iasiul a fost incendiat de trei ori? Prima data, in 1513, au fost de vina tatarii, apoi otomanii in 1538 si apoi rusii in 1686.
Orasul Bucuresti este desemnat capitala a Tarii Romanesti in 1659 de catre domnitorul Gheorghe Bica?
Bucurestiul este infratit cu 9 orase din intreaga lume? Cele mai importante sunt Beijing, Atlanta, Budapesta sau Hanovra.

Sus

78Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Sam Mar 12, 2011 10:07 am

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
* O picatura de singe are nevoie de 30 de secunde pentru a face un circuit complet in corpul uman.
* Un expresso are mai putina cofeina decit o ceasca de cafea.
* Merele,nu cofeina (cafeaua),sunt mai eficiente sa ne trezeaca dimineata.
* Grepfruitul va scapa de oboseala si dureri de cap,bea zilnic timp de doua saptamini doua pahare cu suc de grepfruit.
* Uleiul de masline ajuta la vindecarea gastritei si ulcerului,poate fi folosit si ca laxativ luand o lingurita seara la culcare.Pentru entorse si dureri reumatismale se fac frectii cu ulei de masline si usturoi pisat,folosit permanent,uleiul de masline ajuta la dizolvarea pietrelor din bila (cate o lingurita dimineata pe stomacul gol).

Ultima editare efectuata de catre bluecorsa-PDG in Sam Mar 12, 2011 10:27 am, editata de 2 ori (Motiv : Incercati sa fiti mai atenta la litere, multumesc pentru intelegere.)

Sus

79Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Dum Mar 13, 2011 2:38 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Un roman a inventat o cutie de viteze revolutionara

Robert Popa este inca un tanar roman cu potential, capabil sa aduca o contributie importanta industriei auto mondiale prin inventia sa: cutia de viteze MVT, fara rapoarte.
Tanarul Robert Popa se inscrie si el pe lista celor care au potentialul de a revolutiona industria auto. De aceasta data nu vorbim despre design ci despre tehnologie, pentru ca Robert este inventatorul primei cutii de viteze fara... viteze.
Romanul a pus la punct o cutie botezata MVT, abrevierea cuvintelor Multi-Purpose Variable Transmission. Inventia tanarului promite un consum de combustibil mai mic cu 40% si o imbunatatire a performantelor tot cu 40%. Cutia de viteze poate fi montata pe orice tip de masina, de la automobilele pe care le vedem acum pe strada pana la vapoare.
In urma cu trei ani, Robert a infiintat impreuna cu ceilalti colegi ai sai, o echipa talentata de ingineri, compania romaneasca Jameron. De atunci si pana in prezent ei au muncit la revolutionarea industriei de masini, reusind sa obtina patente in diferite domenii. Cea mai mare realizare ramane insa cutia de viteze MVT.
Produsul este o transmisie noua si revolutionara care nu foloseste viteze si care functioneaza cu ajutorul unui variator de raport actionat electromagnetic si controlat electronic, printr-un sistem ce intra in componenta ECU.
Spre deosebire de actuala generatie CVT (Continuously Variable Transmission), inventia romanului reuseste sa preia orice cantitate de greutate, putere sau cuplu.
Cutia MVT ajuta automobilul sa accelereze mai bine in curbe, sa fie mai stabil si ofera o foarte buna forta la franare. Popa sustine ca, montata pe automobile, cutia de viteze CVT ar putea chiar injumatati consumul de carburant.
Robert Popa a pus la punct chiar si o versiune Turbo MVT a cutiei de viteze, care exclude folosirea unor sisteme inutile, asemanatoare celor existente pe masinile actuale. Reducerea consumului de carburant se datoreaza turatiilor scazute ale motorului.
Spre exemplu, un motor 1.9 TDI cuplat la o asemenea cutie de viteze poate atinge 100 de km/h cu numai 2000 de rotatii si poate mentine aceasta viteza cu numai 1000 de rotatii.
In modul Sport, cutia creste puterea de accelerare prin mentinerea turometrului in zona rosie, de la 0 km/h la viteza maxima.
Un alt aspect revolutionar al acestei cutii este capacitatea de franare a motorului, cu aceleasi niveluri de presiune ca in cazul unei frane de urgenta.
Robert Popa vorbeste despre inventia sa ca fiind un pas important catre viitor, o cutie de viteze fara viteze ce va revolutiona industria grea a masinilor si nu numai.
Cutia ofera avantaje deosebite, performantele si consumul fiind imbunatatite cu 40%. Acest lucru este posibil pentru ca MVT poate accelera o masina de la 0 la 100 sau 130 de km/h cu doar 1000-2000 de rotatii/minut si poate mentine aceasta viteza intre 500 si 1500 de rotatii/minut. Mai mult decat atat, cutia de viteze poate sa mentina viteza maxima intre 1500 si 2000 de turatii la motoarele mici, de pana la 1700 de cmc.
In acest moment, principala problema a companiei Jameron si implicit a tanarului inventator roman sunt banii. Pentru ca proiectul sa mearga mai departe Robert Popa are nevoie de o suma formata din cinci cifre.
Cu un astfel de ajutor proiectul ar putea fi dezvoltat si demonstrat. Robert este in cautarea unor investitori cu nume grele in industria auto, romanul declarand ca o potentiala investitie ar aduce profituri de opt cifre in contul ambelor parti implicate in dezvoltare si productie.
Pana in prezent tanarul roman a primit o oferta din partea constructorului BMC, care s-a oferit sa cumpere tot proiectul, si din partea turcilor de la Tirsan, care s-au oferit sa investeasca. Si unul dintre magnatii Turciei, care detine KOC Holding, a fost dispus sa finanteze inventia tanarului roman. Robert a declarat insa ca momentan asteapta ca si marii constructori ca Volkswagen si BMW sa devina interesati de inventia sa...

Sus

80Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Joi Mar 17, 2011 9:12 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Am primit un mail de la un prieten si m-am gandit ca este bine sa-l postez aici. Pe mine unul m-a surprins ceea ce s-a scris. Nu stiu sursa de inspirare, dar este tare interesant :
"Pare incredibil, dar daca este adevarat?!

"Acum citeva zile m-am trezit la 3 dimineata cu copilul cu febra si nasuc mucios, rugindu-ma sa-i iau temperatura si sa-i dau "michimente" (medicamente) ca a racit...Dupa ce i-am dat lingurita de siropel panadol, am luat o ceapa, am taiat-o si am asezat-o intr-un bol, exact linga perna copilei... 5 ore mai tirziu, la ora 8 cind ne-am trezit, nu mai avea febra , doar nasuc un pic mucios, iar ceapa arata ingrozitor - galben-verzui si mirosea de ziceai ca a putrezit demult. "
Ce e scris mai jos nu e poveste: sunt intimplari reale.
Din studiile efectuate asupra proprietatilor si efectelor Cepei si Usturoiului, se pare ca aceste doua vegetale deosebite au proprietatea de a "absoarbe" virusii si bacteriile, in momentul in care sunt "activate", adica in momentul in care intra in contact cu aerul.
Astfel, in trecut, in traditia romaneasca Ceapa si Usturoiul se "desfaceau" la masa si se mancau direct, ca atare, pe loc. Nu se preparau spre a se lasa "pe mai tarziu".
Si de ce se facea asa?... In momentul in care Ceapa si Usturoiul sunt "activate" (intra in contact cu aerul), ele incep sa "absoarba" din mediul inconjurator virusii si bacteriile.
Cind se mananca direct, pe loc, ea intra direct in organism. Astfel, procesul de absorbtie al virusilor si bacteriilor se produce doar in interiorul organismului, preluand de acolo virusi si bacterii.
In cazul in care Ceapa si Usturoiul nu se consuma "pe loc", in contact cu aerul ele incep "absorbirea" de virusi si bacterii din mediul inconjurator (pana la momentul in care le mancam), pe care noi apoi le introducem in organismul nostru gata "impanate".
Astfel, putem alege:
- folosim Ceapa sau Usturoiul spre a atrage virusii si bacteriile din atmosfera, pe care apoi sa le introducem in organism, sau
- folosim Ceapa si Usturoiul sa absoarbadoar virusii si bacteriile din organism?...
De noi depinde...
CEAPA
In 1919 cand gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizita fermierii pentru a-i ajuta sa combata gripa. Multi dintre fermieri si familiile lor o contractasera si multi chiar murisera.
Doctorul a ajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toti membrii familiei erau sanatosi. Cand doctorul a intrebat fermierul ce facea el diferit de ceilalti, sotia lui a spus ca a pus o ceapa curatata intr-un vas in fiecare camera a casei (si probabil pe vremea aceea casa avea doar 2 camere). Doctorul nu a crezut si a cerut una din cepe pentru a o analiza la microscop. Spre surprinderea lui a descoperit virusul gripei in ceapa. In mod evident aceasta a absorbit
virusul pastrand familia sanatoasa.
Apoi, am auzit aceasta povestire de la coafeza mea din Arizona . Acum multi ani angajatii ei se imbolnaveau de gripa si la fel multi dintre clienti. In urmatorul an ea a pus cepe in boluri peste tot in salon.
Spre surprinderea ei nici un angajat nu s-a mai imbolnavit. Treaba functioneaza! (si nu, nu fac afaceri cu ceapa)
Morala povestii este: cumparati cateva cepe si puneti-le in boluri in fiecare camera din casa. Daca lucrati la birou, puneti unu sub birou sau undeva pe un raft. Incercati si veti vedea. Noi am facut asta anul trecut si nimeni din casa nu s-a imbolnavit de gripa. Daca va ajuta pe voi si pe cei dragi sa nu va imbolnaviti, cu atat mai bine. Daca
totusi faceti gripa, va fi o forma usoara. Oricum... ce aveti de pierdut? Doar cateva cepe!!!!
Acum... mai exista si un PS la aceasta poveste, trimis de o prietena din Oregon care de obicei imi trimite contributii la articolele pe tema sanatatii. Ea mi-a povestit urmatoarea experienta despre ceapa:
"Eu nu stiam despre povestea cu fermierul... dar stiu ca eu personal am facut pneumonie si am fost foarte bolnava. Am citit un articol care spunea sa tai o ceapa la ambele capete, sa pui unul din capete intr-o furculita si sa pui capatul infipt in furculita intr-un borcan gol... iar apoi sa pui borcanul langa patul pacientului peste noapte.
Se spunea ca ceapa se innegreste peste noapte din cauza germenilor... si chiar asa s-a intamplat. Dimineata ceapa era un dezastru, dar eu déjà ma simteam mai bine.
Altceva ce am citit intr-un articol a fost ca atat ceapa, cat si usturoiul, distribuite prin camera, au salvat pe multi de la ciuma neagra. Ele au multe proprietati antibacteriale si antiseptice."
Si acum inca o nota
CEPELE ABANDONATE DEVIN OTRAVITOARE.
Am folosit o ceapa care fusese lasata in frigider. Uneori nu folosesc o ceapa intreaga odata, ci pastrez cealalta jumatate pentru mai tarziu.
Dupa ce am citit aceasta informatie mi-am schimbat parerea... si pe viitor voi cumpara cepe mai mici.
Am avut privilegiul sa vizitez Mullins Food Products, divizia de fabricare a maionezei. Mullins este mare si este detinuta de 11 frati si surori din familia Mullins. Prietena mea Jeanne este CEO acolo.
A venit vorba despre intoxicatii alimentare si am dorit sa le impartasesc ceea ce am aflat de la un chimist.
Tipul care ne-a condus in turul fabricii se numea Ed si era unul dintre frati. Ed este un expert in chimie si este implicat in dezvoltarea formulei sosului. El a dezvoltat formula sosului si pt McDonald's
Deci retineti ca Ed este un magician al chimiei alimentare. In timpul vizitei cineva a intrebat daca chiar trebuie sa ne facem griji cu privire la maioneza. Oamenii intotdeauna sunt ingrijorati ca maioneza se va strica. Raspunsul lui Ed va va surprinde. El a spus ca toata maioneza produsa comercial este sigura.
"Nici macar nu trebuie pusa la frigider. Nu face nici un rau sa fie pusa, dar nu e neaparat necesar". El a explicat ca pH-ul maionezei este stabilit la o valoare la care bacteriile nu pot supravietui in mediul inconjurator. El a vorbit despre picnicul esential, cu bolul de salata de cartofi pe masa si cum toata lumea da vina pe maioneza cand
cuiva ii este rau.
Ed spune ca atunci cand este raportata intoxicatia alimentara, primul lucru pe care il cerceteaza autoritatile este cand a mancat bolnavul ultima oara CEAPA si de unde au venit aceste cepe (din salata de cartofi?) Ed spune ca nu maioneza (atata timp cat nu e facuta in casa) este cea care se strica la aer. Cel mai probabil este ceapa, iar daca
nu ceapa, atunci CARTOFII.
El a explicat ca ceapa este o mare piata de desfacere pentru bacterii, in special ceapa negatita. Nu ar trebui niciodata sa pastrezi o bucata de ceapa taiata. Nu este sigura nici daca o pui intr-o punga etansa si o bagi la frigider.
Se contamineaza deja suficient doar prin faptul ca e taiata si sta la aer putina vreme, si poate deveni periculoasa pentru cine o ingereaza (asa ca, atentie sporita la ceapa care va este pusa in hotdog la meciurile de baseball!)
Ed spune ca daca iei partea de ceapa lasata si o gatesti nebuneste s-ar putea sa fii in regula... dar daca tai ceapa lasata ca sa o pui in sandwich iti cauti problemele cu lumanarea. Atat ceapa cat si cartofii fierti dintr-o salata de cartofi vor atrage si favoriza inmultirea bacteriilor mult mai repede decat orice maioneza preparata comercial.
Deci, cum suna asta ca noutate? Luati-o cum vreti. Eu (autorul) am de gand sa fiu foarte atent la ceapa de acum incolo. Din mai multe motive acord credibilitate unui chimist si unei companii care produce milioane de tone de maioneza pe an.
De asemenea, CAINII NU TREBUIE SA MANANCE NICIODATA CEAPA. Stomacul lor nu o poate metaboliza.
Deci, nu uitati ca este periculos sa tai o ceapa si s-o folosesti pentru gatit a doua zi. Devine otravitoare intr-o singura noapte si creeaza bacterii toxice care pot provoca infectii la stomac din cauza excesului de secretie de bila si chiar intoxicatii alimentare.
Si inca un lucru foarte important : nu achizitionati ceapa sau usturoi la care le-au fost retezate "mustatile''- radacinile , cu o portiune din bulb . Acolo , este deja portita deschisa ..."
Cu stima, Claudiu.

Sus

81Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Dum Mar 20, 2011 11:09 am

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
* Cea mai inalta planta acvatica este papirusul, al carui trunchi poate atinge o inaltime de 5 metri.
* In America de Nord creste un copac (pe care bastinasii il numesc"pomul dracului"), a carui coaja contine foarte mult fosfor, incat noaptea, langa tulpina lui, se poate citi ca in orice sala de lectura.
* 70% din oameni se tem mai mult de paienjeni decit de moarte.
* Inima unui crevete este "gazduita" in cap.
* Cel mai mare mamifer al planetei, balena albastra, cantareste 50 de tone la nastere, la maturitate, ea poate ajunge pana la 150 de tone.
* Baikalul este cel mai adanc lac de pe glob(1742 m) si cu cel mai mare volum de apa dulce(23 000 km cubi).
* Zaharina a fost descoperita de americanul Constantin Fahlberg, care lucra sub indrumarea profesorului Ira Remsen la Universitatea John Hopkins din Baltimore,el a publicat rezultatul muncii sale in 27 februarie 1879.

Sus

82Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Lun Mar 21, 2011 4:02 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
- Atunci cand privesti o persoana pe care o placi, involuntar pupilele ti se dilata?
- Cand o persoana moare, auzul este ultimul simt perceput, iar vazul este primul care dispare?
- Cea mai mare celula a corpului este ovulul, iar cea mai mica spermatozoidul?

Sus

83Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Dum Mar 27, 2011 12:30 pm

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
* Cel mai puternic muschi din corpul uman este limba.
* Muschiul ochiului este cel mai rapid din organisme, el se contracta in mai putin de o sutime de secunda.
* Mandibula este cel mai dur os din organism.
* 60 de minute de patinaj pe rotile "topesc" 900 de calorii, 12 km de jogging se pierd 750 de calorii, la 2000 m inot/zi 600 calorii si 1 intr-o ora de aerobic 455 calorii.
* Prin plamanii unui om trec zilnic 14 kg de aer.

Sus

84Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Joi Mar 31, 2011 4:45 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
- Din punct de vedere fizic, o femeie este apta de a naste treizeci si cinci de copii de-a lungul vietii?
- Un simplu sarut pune in miscare doi muschi, pe cand unul pasional solicita toti cei 34 de muschi ai fetei?
- Inima femeii bate mai repede decat cea a barbatului?
- Mai mult de jumatate din greutatea pe care o are copilul la nastere este castigata in timpul ultimelor 6-8 saptamani de sarcina?

Sus

85Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Joi Mar 31, 2011 7:04 pm

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
* Corpul tau utilizeaza 300 de muschi pentru a se mentine echilibrul atunci cand stai in picioare nemiscat.
* Osul de la sold este mai tare decat cimentul.
* Santo Angel situat in Venezuela este cea mai inalta cascada din lume, avand 972 metri, ea fiind de 15 ori mai inalta decat cascada Niagara.
* Inima unei balene cantareste 1.5 tone.
* Ai nevoie de 17 muschi pentru a zambi si 43 pentru a te incrunta.
* Consumul de telina reduce tensiunea arteriala si confera un efect de calmitate.

Sus

86Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Joi Apr 21, 2011 7:02 am

nicoleta_ingeras27

nicoleta_ingeras27
Senior TOP
Senior TOP
* Se spune ca aduce noroc sa porti haine noi de Pasti.
* Ouale impodobite sau colorate erau daruite primavara,ca simbol al renasterii, inca din era pre-crestina.
* Mancarea traditionala este carnea de miel pregatita dupa mai multe retede specifice.Mielul e simbolul lui Hristos.Oul simbolizeaza renastere.

Sus

87Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Joi Apr 21, 2011 10:36 am

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
*Iisus Hristos intră în Ierusalim, în
Duminica Floriilor, călare pe un mânz de
asin pe care nu mai stătuse nimeni,
întâmpinat ca un rege de oamenii din
popor, care Îi aştern în cale ramuri de
măslin şi chiar hainele lor, în semn de
preţuire şi bucurie.
Primul lucru pe care Îl face Iisus
Hristos în Ierusalim, este să alunge
neguţătorii care pângareau templul lui
Dumnezeu: "Casa mea, casa de rugăciune
se va chema, iar voi o faceţi peşteră de
tâlhari!" (Matei 21;12-13).
În tot acest timp, mai-marii evreilor,
conduşi de Caiafa, planuiau cum să scape
de Iisus, uneltind să-L prindă şi să-L
omoare.
*Duminica Floriilor este precedata de
sambata lui Lazar, ziua in care
Mantuitorul Iisus Hrisos si-a aratat din
nou minunile, inviindu-l pe acesta la
patru zile de la moarte.
*Se spune ca asa cum este vremea in ziua
de Florii, asa va fi si in ziua de
Paste.
*Folclorul consemneaza printe altele o
legenda care explica de ce se vopsesc in
rosu (si mai nou si in alte culori sau
modele) ouale de Pasti si de ce ele au
devenit simbolul sarbatorii Invierii
Domnului: Maica Domnului, a venit sa-L
planga pe Iisus rastignit si a asezat un
cos cu oua sub cruce. Ouale s-au inrosit
de la sangele lui Iisus ce picura de pe
cruce.
*De ce se ciocnesc ouale? Ele semnifica
mormantul lui Iisus. Ciocnindu-le, si
rostind Hristos A Inviat! deschidem
simbolic mormantul, fiind martori si
partasi la Invierea Domnului Iisus
Hristos.
*Pastele nu are aceeasi semnificatie la
evrei si la crestini.
*La evrei, fiecare familie sacrifica un
miel pe care-l manca cu azima (paine
nedospita) si ierburi amare, in
amintirea eliberarii din robia
egipteana.
*La crestini, Pastele este Sarbatoarea
Invierii lui Hristos. Cuvantul a fost
transmis de la evrei la crestini pentru
ca Patimile, Moartea si Invierea
Domnului au coincis cu Pastile
iudaice.
In calendarul crestin Pastele este cel
mai important eveniment.
*Iepurasul de Paste, cel ce aduce ouale
rosii, isi are originea in Germania. El
a devenit mesagerul mult iubit si
asteptat al cadourilor pentru copii. In
dimineata de Pasti copiii asteapta cu
nerabdare cadourile iepurasului, care
sunt ascunse in casa sau prin
gradina.
*In traditia populara germana veche
iepurasul simbolizeaza fertilitatea.
*Originea traditiei Iepurasului de Paste
se regaseste in sarbatorile pre-crestine
ale fertilitatii dedicate zeitei Eostre,
zeita Lunii in tarile din nordul
Europei.

O veche legenda spune ca zeita Eostre a
gasit intr-o iarna o pasare ranita pe
camp, in zapada. Zeita a vrut sa o
salveze de la moarte si a transformat-o
intr-o iepuroaica ce si-a pastrat
posibilitatea de a depune oua. In semn
de multumire pentru binefacatoarea sa,
iepuroaica obisnuia sa decoreze ouale
facute si sa le daruiasca zeitei.

Sus

88Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Vin Mai 20, 2011 10:49 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Cati dintre noi nu urasc alarma care anunta inceputul unei noi zile de lucru? Nu de alta, dar cati dintre noi se pot lauda ca merg la un job care le place si ii implineste? Chiar daca si tu iti urasti locul de munca si ti-ar placea sa faci altceva, afla ca se poate mai rau! Descopera, in continuare, cateva dintre cele mai excentrice meserii din lume!

1. Tester de mirosuri
Este un job ciudat, insa, in definitiv, trebuie sa existe cineva care sa testeze deodorantele si antiperspirantele, nu-i asa? Prin urmare, persoana care detine acest job este insarcinata sa miroasa subratul unor voluntari, pentru a testa eficacitatea produselor menite sa tina transpiratia sub control.

2. Fierbator de par
Nefericitul care este desemnat sa fiarba parul (blana) de la diverse tipuri de animale nu are o sarcina tocmai placuta. Nu de alta, dar daca parul ars miroase ingrozitor, probabil nici cel fiert nu are parfum de roze! Asta ca sa nu mai vorbim despre aroma care se imprima in hainele celui care are un asemenea job ciudat. Yuck!

3. Lucrator la statia de epurare a apei
Acest job este mai degraba murdar decat excentric, dar merita mentionat, oricum! Gandeste-te ca un angajat la statia de epurare a apei are de-a face cu o multime de rahaturi, la propriu!

4. Uscator de fructe
Se poate sa iti placa si tie fructele uscate! Insa probabil nu stii ca lamaiile uscate nu obtin acea culoare in mod natural, ci sunt vopsite de angajati de la fabricile care se ocupa de procesul de uscare al acestor fructe.

5. Scriitor de ravase
Ai auzit si tu probabil de acele prajiturele chinezesti cu ravase in interior. Ei bine, se pare ca exista oameni care au intocmai misiunea de a scrie textele de pe aceste ravase!

6. Detectiv de animale
Un alt job excentric este cu siguranta cel de detectiv de animale. Ace Ventura iti suna cunoscut? Daca vreodata iti pierzi animalul de companie, un detectiv de acest tip iti sare intr-ajutor (cel putin pe meleagurile americane)!

7. Pulverizator de popcorn
Nu vorbim despre un om care pulverizeaza substante dubioase pe floricelele de porumb, ci despre un angajat care face popcornul mai gustos, aplicand un strat generos de branza sau unt. Un astfel de job ar putea fi realizat si de catre un aparat, dar cum ar mai fi producatorii siguri ca fiecare floricica este acoperita cu branza/unt?

8. Curatator de ecrane IMAX
Daca ai fost vreodata la film intr-o sala cu ecran IMAX, ai avut atunci ocazia sa remarci cat este acesta de mare! Dar cum ecranul trebuie sa straluceasca de curatenie pentru ca noi sa ne putem bucura de filme, exista angajati care se ocupa de curatarea acestuia. Un job excentric, obositor si periculos, totodata.

9. Fluierator profesionist
Fie ca iti vine sa crezi sau nu, se pare ca exista si un astfel de job! Angajatul nu are altceva mai bun de facut decat sa fluiere melodii si sa castige bani, astfel! Sa nu credeti ca este o treaba usoara: respectivul angajat trebuie sa fie in stare sa fluiere diverse genuri de muzica!

10. Reparator de stilouri
Daca mai exista sau nu un astfel de job, cine poate sti? In orice caz, este destul de putin probabil ca un reparator de stilouri sa mai faca vreun ban in prezent, cand majoritatea prefera sa isi cumpere alt stilou, decat sa il repare pe cel stricat...

11. Mulgator de serpi
Cand vine vorba despre serpi veninosi, acest angajat este excelent la casa omului! Nu de alta, dar jobul sau excentric este sa scoata veninul din serpii periculosi pentru ca acesta sa fie folosit la crearea antidotului.

12. Separator de pui
Cel care are un astfel de job se ocupa de separarea puilor de gaina in functie de sex, inainte de a fi dusi la fermele specializate.

13. Babysitter pentru struti
Un astfel de angajat este pus sa stea pe un camp plin de struti si sa aiba grija ca acestia nu se ciupesc pana la moarte sau sunt furati. Un job care ar putea fi foarte placut, daca strutii nu ar avea reputatia de a fi niste animale nu tocmai prietenoase cu oamenii...

14. Tester de mobila
Exista in lume si oameni care nu fac altceva decat sa testeze scaune, paturi, etc. Oameni care sunt testeri de mobila. Daca ti-ai imaginat si tu cum ar fi sa poti sa stai toata ziua in pat si sa fii platit... probabil ca acum ii cam urasti pe acesti indivizi.

15. Angajat la magazinele pentru adulti
Nu ca ar fi ceva ciudat sau neplacut sa lucrezi intr-un sex shop, dar daca vorbim despre acel tip de magazin dotat cu cabine unde clientii pot testa produsele, lucrurile se schimba radical. Nu de alta, dar angajatii trebuie sa curete dupa clienti.

16. Traducator Braille
Un astfel de job presupune, asa cum te asteptai, traducerea de diverse texte in limbajul accesibil celor nevazatori. Aceste texte pot fi brosuri, reviste, carti, etc. Nu este un job excentric, dar cu siguranta este unul migalos.

17. Tester de mancare pentru caini
La fel ca orice alt tip de mancare disponibila pe piata, si mancarea pentru caini trebuie testata. Si nu iti imagina ca este testata de catre un caine! Exista oameni care se ocupa de aceasta treaba dubioasa...

18. Curatator de guma
Un astfel de job excentric ar fi cu siguranta util si in tara noastra: curatatorul de guma. Prin alte parti, exista angajati care se ocupa de colectarea gumei de mestecat plasate alandala in locurile publice.

19. Ambasador de whisky
Daca iti place aceasta bautura, atunci probabil ti-ai dori si tu sa ai un asemenea job! Acesta presupune sa alegi anumite soiuri de whisky de calitate si sa le explici clientilor cum trebuie acestea degustate si apreciate.

20. Crescator de iarba
Nu, nu vorbim despre „acea” iarba, ci despre buruieni. Exista oameni care isi castiga existenta crescand buruieni si vanzandu-le scolilor de horticultura si laboratoarelor, unde alti oameni le pot studia.

Sus

89Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Mar Iul 12, 2011 3:28 pm

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Cea mai veche harta a tarii noastre are varsta de peste 400 de ani. Ea a
fost lucrata la Brasov, in anul 1542, si este opera sasului Ioan
Honterus, care a desenat-o, a gravat-o pe o placa de lemn si apoi a
tiparit-o in atlasul sau personal denumit "Rudimenta Cosmographica".
Pe aceasta harta, tara noastra apare sub numele de "Dacia" si este
marginita de Ungaria, Macedonia, Bonsa (Bosnia), Dalmatia, Thracia si
Bulgaria.
Fata de timpul cand a fost intocmita, harta este destul de corecta si
frumos executata. Tarile cuprinse in ea sunt reprezentate cu multa
proportie si simetrie fata de marile din jur. Marea Neagra apare sub
numele de "Pontus" si este plasata exact in partea de sud-est a Daciei.
Tara noastra apare impartita in trei principate: Valachia, Moldavia si
Transylvania; numirile acestea sunt scrise cu litere mici, iar peste
toate este scris cuvantul "Dacia", cu litere majuscule.

Cele mai multe denumiri de pe aceasta harta sunt scrise in limba latina,
de exemplu : "Danubius" (Dunarea), "Alutes" (Oltul), "Pruth" (Prutul),
"Theis" (Tisa) etc.
Printre localitati sunt mentionate: "Tergovisti", care, pe atunci, era
capitala Tarii Romanesti, "Soszavia" (Suceava), capitala Moldovei,
"Brayla" (Braila), "Bistricza" (Bistrita), "Varadinum" (Oradea),
"Cibinium" (Sibiu) si "Croana" (Brasov).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

90Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Vin Iul 15, 2011 3:35 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
1. prima chimista din istorie este considerata a fi o femeie care se indeletnicea cu fabricarea parfumurilor? Tapputi, asa cum se numea femeia, apare mentionata intr-o scriere cuneiforma din atribuita mileniului 2 inainte de Hristos din zona Mesopotamiei.

2. substantele mirositoare din componenta unui parfum nu au numai origine vegetala ci si animala? De exemplu, o substanta inflamabila de culoare inchisa secretata de sistemul digestiv al Casalotului (o anumita specie de balena; Sperm Whale in engleza) sta la baza producerii ambrei. Alte arome se obtin si din castori sau albine, in timp ce moscul (in original musk, care inseamna testicul in limba sanscrita) se obtine din secretia unei glande situate in regiunea anala la masculii speciei de caprioare cu acelasi nume.

3. cele mai vechi relicve ale producerii de parfumuri de catre oameni, gasite pana in prezent, au aproximativ 4000 de ani? Descoperite recent, sticlutele de parfum si vasele de mixare gasite in Pyrgos, Cipru, faceau parte din materialele de lucru ale unui laborator de aproximativ 4000 de metri patrati in care se fabricau parfumuri.

4. in Europa, si mai ales in Franta, industria parfumurilor a luat amploare sub influenta parfumierului personal al Caterinei de Medici (Regina a Frantei), pe nume Rene? Insa fabricarea esentelor frumos mirositoare fusese initiata cu mult inainte de acesta: retete de parfum datand din 1221 au fost atribuite calugarilor de la Manastirea Sfanta Maria din Florenta.

5. la inceput, parfumurile erau folosite de aristocratia europeana pentru a masca miorosurile neplacute emanate de corp in lipsa unei igiene adecvate? Din pacate, acest lucru este destul de raspandit si in ziua de astazi, in toate clasele sociale.

6. apa de colonie, cel mai frecvent produs din gama parfumurilor cumparat pe scara larga, are cea mai mica concentratie de parfum? Majoritatea produselor de acest fel au o concentratie de parfum de doar 5%. Spre comparatie, apa de toaleta are o concentratie medie de 10%, apa de parfum una de 15% in timp ce cea mai mare conentratie o intalnim in extractul de parfum: 20% in general dar poate ajunge si pana la 40% in cazul produselor exclusiviste. Aftershave-urile au o concentratie medie de 3%.

7. parfumurile destinate barbatilor au in general o concentratie mai mica de parfum decat parfumurile destinate femeilor? Astfel, in cazul produselor pentru barbati, concentratia uzuala maxima sub care se vand parfumurile este cea a apei de colonie in timp ce in cazul produselor pentru femei cel mai des intalnit produs este apa de toaleta (sau de parfum).\

8. Avicenna, un celebru invatat din Persia, a fost primul care a descris tehnica distilarii prin care se puteau obtine uleiurile esentiale din plante si flori? Distilarea este si astazi cea mai utilizata metoda prin care se extrag uleiurile aromatice din flori.

9. denumirea apa de “colonie” provine de la numele orasului German in care s-a fabricat initial aceasta varietate de parfum? Este vorba de Cologne sau, mult mai cunoscut in Romania dupa numele sau german, Koln. Giovanni Maria Farina, un celebru parfumier, este numele inventatorului si 1709 este anul lansarii acestui tip de produs.

10. Apa Maghiara (Hungary Water, in engleza) este denumirea primului parfum modern din Europa? Legendele spun ca Regina Elisabeta a Poloniei a solicitat un astfel de produs iar calugarii maghiari l-au fabricat pentru ea, in jurul anilor 1300. Pentru efecte benefice maxime, se recomanda atat spalarea cu aceasta esenta cat si consumul acesteia.

11. “notele” sau “tonurile” unui parfum sunt in numar de 3: de varf, de mijloc si de baza? Notele de varf sunt cele pe care le mirosim imediat dupa ce incercam un parfum si au la baza moleculele cu cea mai rapida evaporare care alcatuiesc parfumul. Imediat dupa acest prim contact, nasul nostru incepe sa simta notele de mijloc, care constituie “inima parfumului”. Dupa 30 de minute, de regula, se fac simtite si notele finale ale unui parfum, cele de baza.

12. conform celor mai multe surse, cel mai bine vandut parfum din perioada moderna este Chanel No 5? Lansat acum aproape un secol, in 1921, celebrul No 5 este prima creatie a creatoarei de moda Gabrielle “Coco” Chanel si de atunci se vine fara intrerupere, compania estimand ca in lume, la fiecare 55 de secunde, se vinde o sticla din acest parfum. Extractul de mosc de Zibeta, mult mai cunoscuta dupa boabele de cafea care se extrage din excrementele sale – Kopi Luwak, a stat la baza retetei originale a Chanel No 5 insa acest ingredient a fost inlocuit cu unul similar produs in laborator din considerente de protectie a speciei.

Sus

91Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Mier Aug 03, 2011 11:59 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Spaniola.....

...este vorbita de peste 500 de milioane de oameni la nivel global? Peste 400 de milioane sunt vorbitori nativi, adica au spaniola ca limba natala.
...este una din cele sase limbi oficiale ale ONU? Limba spaniola

...a fost adaugata in anul 1948 ca limba oficiala de lucru alaturi de engleza si franceza. Ulterior au fost adoptate, in ordine: limba rusa, limba chineza (mandarina) si limba araba.

...in Romania exista peste jumatate de milion de vorbitori de limba spaniola? Cifra se refera la populatia care a studiat limba in scoala; lor li se adauga vorbitorii care nu detin certificate de competenta lingvistica astfel incat numarul real poate fi mult mai mare. Din acest punct de vedere, spaniola este a 5-a limba ca utilizare in tara noastra
dupa engleza, franceza, germana si italiana, fara a lua in calcul limba maghiara.

...in Spania, pentru a se referi la limba lor, localnicii folosesc termenul castiliana? Ei fac acest lucru pentru a separa limba de alte dialecte: basca, catalana etc.

...este limba oficiala in 23 de state? Desi, de facto, este limba vorbita de populatia tarii, in Mexic aceasta nu este desemnata oficial ca limba de stat. Cea mai mare tara unde spaniola este declarata prin lege limba oficiala este Columbia, abia pe locul al doilea situandu-se Spania.

...este una din cele sase limbi oficiale ale ONU? Limba spaniola a fost adaugata in anul 1948 ca limba oficiala de lucru alaturi de engleza si franceza. Ulterior au fost adoptate, in ordine: limba rusa, limba chineza (mandarina) si limba araba.

...alfabetul utilizat este cel latin la care se adauga o litera suplimentara: eñe ( ñ )? Desi fac parte din alfabetul limbii spaniole, consoanele w si k sunt utilizate doar pentru scrierea unor neologisme cum ar fi: walkman, karate etc.

...dupa mandarina, limba spaniola are cei mai multi vorbitori nativi? Tara cu cei mai multi vorbitori este Mexic (aproximativ 100 de milioane), Spania fiind abia pe locul 3 cu putin peste 400 de milioane vorbitori nativi, dupa Statele Unite.

...gramatica limbii spaniole, scrise de Elio Antonio de Nebrija in 1492 este prima carte de acest fel despre oricare limba europeana moderna? Conform unei anecdote, atunci cand si-a prezentat opera Reginei Isabella, aceasta a intrebat care este rostul unei astfel de carti.

Sus

92Stiati ca... - Pagina 4 Empty Idei de retinut la data de Mier Sept 07, 2011 5:34 pm

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Idei de retinut

Furnicilor nu le plac castravetii. Inconjurati ascunzisurile acestora cu coji de castravete.

Daca vrei sa obtii un cub transparent de gheata, fierbe apa inainte.

Oglinda ta va straluci, daca o cureti cu White Spirt (diluant de vopsele).

S-a imprimat o guma de mestecat in materialul hainelor tale ? Pune-le pentru o ora in congelator.

Hainele tale albe nu sant suficient de albe ? Inmoaie-le in apa calda timp de 10 minute, impreuna cu o felie de lamaie.

Parul tau nu are luciu suficient? Umezeste-ti parul cu o lingurita de otet, si pe urma sa-l speli.

Ca sa reusesti sa storci integral zeama lamailor, tine-le o ora in apa calda inainte de a le stoarce.

Pentru a evita mirosul neplacut la fierberea verzei, pune o felie de paine pe varza. Pentru a nu amesteca painea cu varza, felia se introduce intr-o punga de panza rara.

Lacrimezi, daca tai ceapa, - mesteca o guma de mestecat.

Pentru a fierbe mai repede cartofii, decojeste-i numai pe o parte.

Pata de cerneala pe haine ? Pune un strat gros de pasta de dinti pe pata, lasa-l sa se usuce si numai dupa aceea sa-o speli.

Vrei sa scapi de soareci si sobolani, presara praf de piper negru in zona unde se ascund. Se vor duce in alta parte !

[i][u]

Sus

93Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Mar Sept 13, 2011 1:10 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Termenul de”aeroport” (airport in orginal, in engleza) a fost
folosit pentru prima data intr-un articol din The New York Times?
Autorul lui, pilotul si inventatorul Alberto Santos-Dumont, l-a rostit
in cadrul unui interviu pentru renumitul ziar in timpul unei vizite in
New York.
Cea mai lunga pista din lume este situata in Tibet si apartine
aeroportului situat la cea mai inalta altitudine din lume? Pista, care
deserveste aeroportul Qamdo Bangda din Tibet, are o dimensiune de 5,5
kilometri si este atat de lunga intrucat la acea altitudine (4,334
metri) avioanele au nevoie de mai mult spatiu pentru decolare si
aterizare datorita aerului rarefiat.

Henri Coanda din Bucuresti-Otopeni este al 79-lea in topul celor
mai mari aeroporturi din Europa din punct de vedere al traficului de
pasageri? Aproximativ 4.5 milioane de calatori au decolat/aterizat de pe
Otopeni in 2009, cu 10% mai putin decat in anul precedent. Spre
comparatie, aeroportul din Budapeste este pe locul 45 iar cel din Sofia
pe locul 99

Sus

94Stiati ca... - Pagina 4 Empty Stiati ca ceaiul...... la data de Lun Sept 26, 2011 9:45 am

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
1.Suprafete din sticla si oglinzi
Ceaiul reprezinta solutia perfecta, daca doresti sa scapi de urmele lasate pe suprafetele din sticla. Pentru a le inlatura, freaca geamurile si oglinzile cu un pliculet de ceai umed, dupa care sterge-le cu un prosop din hartie.

2. Mirosuri neplacute
Frigiderul capata, adesea, mirosuri neplacute, de care poti scapa atat cu ajutorul otetului sau al bicarbonatului de sodiu, cat si cu al ceaiului, stergandu-l cu ajutorul unor pliculete umede si lasand cateva in interiorul sau, timp de aproximativ o ora.

3. Mobila din lemn
Ceaiul este recomandat si pentru a scapa de petele ramase pe corpurile de mobilier. In acest sens, foloseste o carpa din panza, pe care ai inmuiat-o in ceai, si sterge mobilierul cu ea.

4. Pardoseala din lemn
In cazul urmelor de pe pardoseala, inmoaie mopul sau o carpa moale intr-un vas cu ceai, iar dupa ce ai frecat parchetul, sterge-l cu o carpa uscata sau cu un prosop din hartie. Pentru astfel de suprafete, se recomanda utilizarea ceaiului negru, datorita taninului care se regaseste in acesta si care va reda stralucirea podelei tale.

5. Covoare
Covoarele pot fi curatate cu succes cu ajutorul ceaiului. Presara pe covor cateva frunze de ceai verde sau ceai de scortisoara ori vanilie si lasa-le sa actioneze timp de 10-15 minute. Dupa ce ai sters cu acestea suprafata covorului, scapa de exces cu ajutorul aspiratorului.

6. Potpourri
Pentru ca locuinta ta sa miroasa mereu frumos, realizeaza-ti singura propriul potpourri din diferite tipuri de ceai. Vanilia, levantica sau scortisoara sunt doar cateva exemple care, cu siguranta, iti vor parfuma caminul.

7. Curatare suprafete bucatarie
Realizeaza un amestec de 2 lingurite de ulei din arbore de ceai si 2 cani de apa si utilizeaza-l pentru a curata si a dezinfecta aragazul, frigiderul, blatul de bucatarie.

8. Curatare suprafete baie
Datorita calitatilor sale antiseptice si antibacteriene, ceaiul poate fi folosit si pentru curatarea suprafetelor din baie. Intr-un recipient, amesteca niste sare de mare, ulei de arbore si apa si curata cu aceasta solutie cada, lavoarul sau chiar gresia si faianta.

9. Indepartare tantari
Intrucat vara tantarii ne fac probleme, pentru a scapa de ei, usuca niste frunze de ceai si arde-le, mirosul lor alungand tantarii.

10. Indepartare rozatoare
Daca locuiesti la casa, in cazul in care ai probleme cu rozatoarele, poti scapa de ele folosind ceai de menta, acestea neagreandu-i mirosul.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

95Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Mar Sept 27, 2011 5:14 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
*Baobabul, care creşte în savanele africane, cu trunchiul său gros care înmagazinează apa, poate trăi şi până la 5000 de ani! Urmează în ordine: măslinul - 2000 de ani (creşte în zona mediteraneană), stejarul - 1600 de ani, teiul - 1150 ani, cedrul - 800 ani, părul - 400 ani, chiparosul - 350 ani, ulmul - 335 ani.
*Cel mai inalt copac din lume. Cel mai voluminos. Cel mai batran. Recent s-a descoperit in America de Nord, in Parcul Natural Redwood, din California, un arbore numit Hyperion (Sequoia sempervirens) care atinge putin peste 115 metri. Acest arbore este chiar mai mare decat secularul Sequoia Gigantea!
*In padurile tropicale, unde nu se schimba anotimpurile, copacii nu au inele anuale.
*Baidu este cel mai mare motor de cautare din China, acoperind mai mult de 80% din piata chineza a cautarilor.
Baidu a fost infiintat in 2000 de catre pionerul in domeniul internetului, Li Yanhong (Robin Li), de origine chineza, impreuna cu prietenul sau, Eric Xu, ambii studiind in China dar si in Statele Unite. Robin Li era specializat in managementul informatiei, iar Eric Xu, in biochimie.
Numele Baidu a fost inspirat de un poem scris acum 800 de ani, in timpul dinastiei Song, poem ce descria cautarea perseverenta a sublimului intr-o lume confruntata cu obstacole. Baidu a fost avantajat si de retragerea Google din China, din cauza cenzurii. Baidu a semnat in 2011 un parteneriat cu Microsoft pentru a oferi functiile de cautare in limba engleza utilizatorilor chinezi.

Sus

96Stiati ca... - Pagina 4 Empty Stiaiti ca..... la data de Lun Oct 10, 2011 5:15 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
1. John F. Kennedy, Anthony Burgess, Aldous Huxley si C.S. Lewis au murit in aceeasi zi.

2. Oficial, cel mai lung razboi din istorie s-a dat intre Olanda si insulele Scilly, durand din 1651 pana in 1986, neinregistrandu-se niciun mort.

3. Casatoria intre homosexuali era recunoscuta legal in Roma, Nero insusi oficializand casatoria dintre cel putin doua cupluri gay.

4. Nepotul lui Adolf Hitler, William Hitler, a emigrat in Statele Unite in 1939 si a luptat impotriva unchiului sau.

5. Thomas Paine a fost ales in primul parlament francez post-revolutionar cu toate ca nu vorbea deloc franceza.

6. Charles Darwin a fost casatorit cu o verisoara de-ale sale.

7. Regele Richard al II-lea a inventat batistele.

8. Parlamentul Islandei este cel mai vechi parlament din lume care functioneaza si azi. A fost infiintat in 930.

9. Oamenii care au infiintat miscarea artistica numita futurism sunt cei care au infiintat si partidul italian fascist in 1918.

10. Noua Zeelanda este prima tara care a acordat drepturi electorale femeilor, dandu-le drept de vot din 1895.

11. Pana in aprilie 2008, insula Sark a ramas ultimul stat feudal din Europa.

12. Timp de multi ani rosiile au fost cosndiderate otravitoare si au fost cultivate in Europa doar din motive ornamentale.

13. Vechii egipteni foloseau placi de piatra drept perne.

14. Oamenii poarta ochelari de mai bine de 700 de ani.

15. Regele Charles al Doilea stergea cu mana praful de pe mumiile faraonilor pentru a le absorbi maretia.

16. Regele George I al Angliei era, de fapt, neamt.

17. Abel Tasman a descoperit in calatoria sa Tasmania, Noua Zeelanda si insluele Fiji, insa "a reusit" sa nu observe Australia.

18. Kaiser-ul Wilhelm II, tarul Nicholas II si regele George V erau toti nepoti ai reginei Victoria.

19. Karl Marx a fost corespondent al New York Daily Tribune.

20. Capitala finlandeza Helsinki a fost fondata de catre un rege suedez in 1550.

21. In Egiptul antic se produceau cel putin sase tipuri de bere.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

97Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Sam Dec 10, 2011 4:16 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
-Bicarbonatul de sodiu este un praf care nu ar trebui să lipsească din farmacia de acasă. O dată pe săptămână este bine să vă spălaţi pe mâini cu bicarbonat de sodiu în loc de săpun. Pielea va deveni netedă şi catifelată, iar unghiile se vor albi.
-Fiind un praf abraziv blând, bicarbonatul de sodiu poate fi utilizat de două-trei ori pe săptămână în locul pastei de dinţi. În felul acesta eliminaţi petele care apar pe dinţi din cauza fumatului, consumului de cafea.
-Combate transpiraţia şi înlătură mirosurile neplăcute: dimineaţa frecaţi-vă la subraţ cu puţin bicarbonat.
-Ceaiul alb
Este cea mai sanatoasa bautura din lume. Este cultivat doar in anumite provincii din China si preparat din muguri sau frunze tinere.
Despre ceaiul alb, se spune ca are calitati extraordinare: puternic antioxidant, studii recente subliniind capacitatea sa de reducere a celulelor cancerigene.

Ceaiul negru
Contine o cantitate mare de teina. Frunzele sunt marunte si au un gust foarte puternic. Este un ceai recomandat la micul dejun, pentru energia pe care o asigura organismului.

Ceaiul verde
Este preparat din frunze nefermentate, uscate prin evaporare. Ceaiul verde pastreaza calitatile frunzei verzi si contine foarte multe vitamine. Datorita calitatilor sale, e folosit nu doar ca o bautura excelenta, ci si ca ingredient la fabricarea produselor cosmetice, farmaceutice.

Ceaiul semifermentat (oolong)
Ceaiul semifermentat are o concentratie slaba in teina: calmeaza, usureaza digestia, hidrateaza si ajuta la slabit. Obtinerea acestui ceai se face aproape integral manual.

Ceaiul rosu (rooibos)
Rooibos provine din Africa de Sud si nu contine deloc teina. Este insa foarte bogat in oligoelemnte si vitamina C. Se bea foarte rece sau fierbinte, este drenant, diuretic si un bun digestiv.
Aplicat sub formă de comprese, bicarbonatul de sodiu calmează iritaţiile provocate de înţepături de insecte, arsuri solare, bărbierit. Pentru asta este necesar să preparaţi o pastă din trei linguri de bicarbonat la una de apă. Compresele se lasă pe piele 15-20 de minute.
Pasta din bicarbonat de sodiu poate fi folosită săptămânal şi ca mască exfoliantă pentru curăţarea tenului.
- Ceaiul are efect diuretic, ajuta la eliminarea toxinelor si favorizeaza digestia.
- Combate imbatranirea, cu ajutorul flavonoidelor continute in frunze. Acestea sunt substante antioxidante de patru ori mai puternice decat vitamina C.
- Contine o enzima esentiala, care permite reducerea riscului de cancer urinar sau digestiv.
- Calmeaza durerile de cap, favorizeaza circulatia sangelui si activeaza sistemul cardiovascular.
- Are un bogat continut in flor, care fortifica smaltul dentar si previne formarea cariilor.
Singurul aliment ce nu se deterioriaza este mierea.
- In parlamentul britanic, care numara 650 de membri, sunt doar 400 de locuri. Cine intarzie trebuie sa stea in picioare...
- Un melc poate dormi trei ani.
- Greutatea tuturor furnicilor de pe Terra este mai mare decat greutatea tuturor oamenilor.
- Crocodilul nou-nascut este de trei ori mai mare decat oul din care a iesit.
- Ursii polari sunt stangaci.
- Creierul barbatilor este organizat fie pentru a vorbi, fie pentru a asculta. Nu le pot face pe amandoua in acelasi timp. Asta inseamna ca daca un barbat vorbeste, el a surzit, nu mai poate auzi nimic. Cand vorbeste, o femeie poate auzi in acelasi timp. Deci, atunci cand o femeie vorbeste cu un barbat, trebuie sa-l lase sa termine ce are de spus, altfel el nu poate auzi nimic.

Sus

98Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Lun Ian 09, 2012 2:40 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
Marele Zid Chinezesc este una din cele “7 noi minuni ale lumii” ?

contrar legendelor urbane, Marele Zid Chinezesc nu este vizibil de pe luna (cu ochiul liber)? Desi impresionant ca lungime, inaltimea maxima a acestuia (9.1 metri) si cromatica asemanatoare elementelor geografice care il inconjoara fac imposibila observarea lui de pe Luna cu ochiul liber. Aceasta legenda despre Zid a aparut prima oara intr-o serie de benzi desenate americane (Ripley’s Believe It or Not!) .

termenul defineste, de fapt, o serie de mai multe fortiicatii construite de-a lungul a catorva sute de ani? Primele sectiuni din zid au fost construite inca din secolul 5 i.Hr.

zidul se intinde pe o distanta de 6.400 km? El incepe din est, de la trecatoarea Shanhaiguan, si continua pana in zona de vest a tarii, in zona de lacuri denumita Lop Nur.

primele fortificatii au fost construite inainte de crearea Imperiul Chinez de catre conducatorii chinezi de triburi care doreau sa se apere de atacurile reciproce? Aceste ziduri initiale au fost distruse de catre primul imparat al Chinei, Qin Shi Huang., de-a lungul unei perioade de 12 ani.

in timpul dinastiei Qin a inceput construirea a ceea ce astazi denumim “Marele Zid Chinezesc”? El a ridicat acest zid pentru a proteja zona de nord a Chinei de atacurile populatiei nomade Xiongnu.

dupa infrangerea impotriva populatiei oirat (triburi mongole) in Batalia de la Tumu (1449), conducatorii Dinastiei Ming au reinviat conceptul zidurilor de aparare? Acesta a fost vazut ca ultima solutie in fata atacatorilor nomazi, in urma esecurilor campaniilor militare de cucerire a lor.

se estimeaza ca un milion de chinezi si-au indeplinit serviciul militar ca garzi ale Zidului? Stagiul militar desfasurat in cadrul turnurilor de paza ale zidului nu erau bine privite de catre soldati din cauza conditiilor vitrege de locuit (atat vara cat si iarna) si a hranei insuficiente, coroborate cu dorul de casa si familie.

se presupune ca, de-a lungul timpului, intre doua si trei milioane de chinezi au murit in timpul constructiei Zidului?

nu exista nicio harta care sa prezinte intreaga constructie? Acesta este inca un semn al complexitatii acestei megastructuri arhitectonice.

dincolo de implicatiile sale militare, zidul a avut si conscinte economice si comerciale? Zidul a reprezentat o buna protectie pentru negustorii europeni care au putut, la adapostul proetctiei Zidului, sa isi desfasoare netulburati negotul.

pe 9 iulie 2005 Danny Way, un skateboard-er profesionist, a devenit prima persoana din lume care a sarit peste Marele Zid Chinezesc, ajutat de un vehicul nemotorizat?

cea mai celebra legenda care inconjoara misticul din jurul acestei constructii este cea a sotiei unui barbat chinez decedat in timpul constructiei Zidului? Meng Jiangnu a venit sa isi viziteze sotul care lucra la Zid, fara sa stie ca acesta decedase. Pentru ca ceilalti constructori nu au putut sa ii spuna adevarul si au mintit-o ca sotul ei este “in urmatorul turn” ea a mers din turn in turn de la un capat la altul al Zidului. In final, la ultimul turn, a aflat adevarul si a inceput sa planga atat de tare incat lacrimile ei au creat o bresa in Zid. Astazi, acolo este un templu in cinstea ei.

in timpul utilizarii acestuia ca fortificatie de aparare, Marele Zid Chinezesc avea si un sistem, avansat pentru acea data, de comunicatii? Acesta folosea fumul si focul pentru a transmite diverse mesaje intre turnurile de control al Zidului. In caz de pericol se puteau alerta usor armatele stationate in baze militare de-a lungul structurii.

Marele Zid Chinezesc este, in anumite portiuni, intr-o stare avansata de degradare sau chiar a fost distrus? Alaturi de capriciile naturii (vant, furtuni de nisip, cicluri repetate inghet-dezghet), printre inamicii Zidului se numara si oamenii care il vandalizeaza sub diverse forme (cea mai frecventa forma de vandalism o reprezinta vanzarea de portiuni mici din zid sub forma de suvenir).

exista si un maraton care se desfasoara de-a lungul sau chiar pe Zidul Chinezesc? Aceasta forma de maraton este mult mai grea decat cele obisnuite deoarece implica urcarea si coborarea a aproximativ 3.700 de trepte de catre participanti.

se presupune ca un hoax (o poveste falsa, o minciuna) despre intentia unor afaceristi de a distruge Marele Zid Chinezesc a fost una din cauzele Revoltei Boxerilor (“boxeri” este denumirea, improprie, data de occidentali membrilor unei organizatii chineze care, printre altele, practicau artele martiale)? Aceasta presupunere a fost dovedita ca fiind falsa.

Sus

99Stiati ca... - Pagina 4 Empty Re: Stiati ca... la data de Lun Mar 05, 2012 5:01 pm

gabytza

gabytza
Moderator CHAT
Moderator CHAT
*Fumatul tigarilor clasice, echivalent cu consumul de nicotina, provoaca eliberarea de dopamina catre zone ale creierului care sunt asociate cu senzatia de placere, provocand astfel dependenta. Unui fumator ii este foarte dificil sa renunte la fumat, iar daca totusi o face, e posibil sa consume dulciuri sau ciocolata, responsabile la randul lor de eliberarea in creier de substante ce declanseaza senzatia de placere si provoaca dependenta.
*Timpul corect pentru a bea apa va imbunatati eficacitatea ei pentru corpul uman.
- Doua pahare de apa imediat dupa trezire, ajuta la activarea organelor interne.
- Un pahar de apa cu 30 de minute inainte de o masa. Ajuta digestia.
- Un pahar de apa inainte de a face baie. Ajuta la scaderea tensiunii sanguine.
- Un pahar de apa inainte de culcare. Ajuta la evitarea unui atac cerebral sau de cord.
*Pentru a fi sanatos si a-ti prelungi viata consuma cat mai multe fructe si legume, si mai ales nuci, masline si usturoi, dar si vin, in cantitati mici, plus ciocolata neagra (max 200g/zi)
*Sucul de fructe, consumat dimineata, este primul pas in detoxifierea organismului afectat de parazitii intestinali. Lamaia are si ea acest efect, la fel ca si grefa, consumate proaspete.
*Ştiai că mişcarea este esenţială pentru buna funcţionare a creierului şi a corpului tău?
Stimulează-te fizic. Mişcă-te. Dansează, fă exerciţii aerobice, înoată, joacă tenis, sau fotbal. Fă exerciţii de lateralitate, adică cu mâna stângă atinge-ţi urechea dreaptă şi cu mâna dreaptă atinge-ţi nasul, după care inversează-le, şi repetă mişcarea până o stăpâneşti complet.
*Izbucnirile de furie sunt bune pentru sanatate. Daca te abtii, risti sa devii speriat, nervos si scarbit. Totusi, mania este buna doar in cantitate moderata. Daca dureaza prea mult, risti sa iti creasca tensiunea, sa ai insomnii si sa ai probleme cu plamanii.
*O igiena ireprosabila a mainilor (4 spalari pe zi) va permite sa contractati cu 25% mai putine guturaiuri si cu 50% mai putine gastroenterite, comparativ cu persoanele care se spala pe maini o singura data pe zi. *5% din cazurile de cancer pulmonar nu se datoreaza fumatului activ, ci celui pasiv, cand fumator este tovarasul de viata sau colegii de birou. Un studiu american a constatat o crestere cu 23% a mortalitatii coronariene la barbatii nefumatori, casatoriti cu femei fumatoare.
*Lipsa apei este cauza numarul 1 a oboselii din timpul zilei?
*Merele si pestele sunt recomandate de specialisti pe perioada sarcinii, pentru ca protejeaza fatul impotriva alergiilor, potrivit unui studiu realizat de cercetatorii de la Universitatea Aberdeen din Scotia. Ei au descoperit ca bebelusii ai caror mame au mancat multe mere si mai mult de o portie de peste pe saptamana in timpul sarcinii prezinta un risc scazut de a se imbolnavi de astm. Si asta datorita antioxidantilor prezenti in mere si a acizilor grasi Omega-3 care se gasesc in peste.
*Persoanele cu circulatia sanguina deficitara fac vanatai la cea mai mica lovitura. Pentru a scapa mai repede de aceste inestetice pete violacee, puneti o coaja de banana cu partea interioara peste vanataie. Pastrati-o peste noapte sub un bandaj. Consumati multe nuci, smochine si migdale pentru magneziu, zinc si sulf.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 4 din 4]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum