Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Meriva - senzor nivel ulei la data de Mar Apr 20, 2010 9:57 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Va salut, sunt nou pe forum nu stiu daca am postat unde trebuie ,dar am o problema si nu stiu cum sa o rezolv poate ma ajutati voi.Am un opel meriva 1,6 16v si de ceva timp mi se aprinde senzorul nivel ulei tin sa precizez ca ulei a fost schimbat acum 2 zile am pus 10w40 castrol am verificat nivelul este la maxim nu pierde ulei, ce ar putea fi .
VA MULTUMESC CU STIMA

Nu ai postat unde trebuie, am deschis un nou topic in aceasta categorie,citeste regulamentul te rog frumos si incearca sa-l respecti,multumesc pentru intelegere.

edit by SUPERVIZOR

Sus

2 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Mier Apr 21, 2010 1:07 am

sergiu

VIP
VIP
Mai intai trebuie sa verifici daca nu iti intra antigel in ulei,apoi daca zici ca ai schimbat uleiul si e nou si e pe joja la maxim teoretic nu ar mai trebui sa ti se aprinda beculetul,problema poate fi din cauza pompei de ulei care nu iti debiteaza uleiul cu presiune rezultand astfel o presiune scazuta in rampa si de aceea ti se poate aprinde beculetul!Nu ar strica sa faci o diagnoza astfel ai elimina niste cauze ,ai veifica daca presiunea e corecta sau daca nu cumva ai pobleme cu senzorul ,care poate arata eronat!

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

3 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Mier Apr 21, 2010 4:58 pm

Raducu

Senior TOP
Senior TOP
Prima intrebare (Markoone) : Cat ulei ai pus in motor ? (ai facut tu schimbul de ulei? intra 3,5 L ulei).
Inainte ai mai avut probleme cu martorul de ulei?
Eu cand am schimbat uleiul masinii si am pus Castrol mi s-a aprins becul de ulei in primii 2000km , nivelul pe joja de ulei era aproape de maxim(mai era 1,5 linii pana la maxim) am completat cu circa 150 -200 ml ULEI pana a ajuns nivelul pe joja la maxim si s-a stins becul .De atunci nu am mai avut probleme asemanatoare.
Daca sigur ai pus 3,5 L ulei singura buba ramane senzorul de ulei.
Personal te sfatui sa faci o resetare a calculatorului si poate ai noroc sa se stinga. (gasesti pe forum cum se face).
Cu respect [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

4 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Mier Apr 21, 2010 5:27 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Va multumesc pentru ajutor , am bagat doar 3 L de ulei ca n-am stiut.
Trebuia 3,5exact ?

Rugamintea mea este sa incepi cu litera mare si fara prescurtari ca subiectul discutiei sa fie inteles mai bine si de ceilalti colegi de forum.
Edit by raducu ion.

Sus

5 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Mier Apr 21, 2010 5:35 pm

Raducu

Senior TOP
Senior TOP
UN MARE BRAVO
Si asa ai rezolvat problema [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La motor intra 3,5 L ulei cu schimbare filtru ulei.(totul se invata incet si cu rabdare [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] ).
Cu respect. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

6 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Mier Apr 21, 2010 5:54 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Inca o data va multumesc am sa cobor sa complectez uleiul si sa fac o resetare .Eu nu am mai avut masina pe benzina pana acum doar diesel.

Sus

7 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Dum Mai 02, 2010 7:47 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Salutari din nou revin cu aceasi problema am curatat senzorul l-am scos din mufa am facut vreo 600km si se aprinde iar culmea ca si cu mufa scoasa face la fel la un interval de 10 minute
poate sa -l fi luat calculatorul ca o eroare ,sa fie salvat ca defectiune.

Sus

8 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Dum Mai 02, 2010 8:11 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
Pana nu faci o diagnoza serioasa pe masina,nu ai cum sa-ti dai seama de ce probleme are,daca doresti am sa-ti recomand pe cineva din Iasi serios sa-ti faca o diagnoza auto normala,astept raspunsul tau.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

9 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Dum Mai 02, 2010 8:14 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Sigur ca da vreau sa fac diagnoza si daca se poate sa imi recomanzi pe acea persoana CU STIMA

Sus

10 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Sam Mai 22, 2010 12:17 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Va salut stie cineva de unde as putea cumpara acest senzor de nivel ulei sau daca are un cod ceva pe el Masina e un Opel Meriva 1,6 16 valve CU RESPECT.

Edit by Raducu.

Sus

11 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Sam Mai 22, 2010 3:47 pm

nicoleta_ingeras27

Senior TOP
Senior TOP
Te duci cu talonul masinii la orice magazin de piese auto import si rezolvi problema.(dureaza in jur de 2-3zile).

Sus

12 Re: Meriva - senzor nivel ulei la data de Sam Mai 22, 2010 5:02 pm

markoone

Membru nou
Membru nou
Mersi Nicoleta_ingeras27 am fost cu talonu dar nu stie nimeni.

Edit by Raducu.
(Asemenea oameni nu au ce cauta intr-un magazin sa vanda ,mai incearca si la alte magazine).

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum