Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1GPS-ul auto Empty GPS-ul auto la data de Lun Apr 19, 2010 9:06 pm

ksper

ksper
Senior TOP +
Senior TOP +
Dupa cum spune si titlul topicului,Sistemul de Pozitionare Globala sau GPS-ul auto este defapt o calauza la purtator,un sistem de radio-navigatie globala format din 24 de sateliti(GPS-ul foloseste satelitii ca puncte de referinta,pentru a calcula pozitiile cu o acuratete mai mica de cativa metri).
GPS-ul auto are in Romania un mare succes,fie ca este folosit pentru deplasari in tara sau pentru cele din strainatate,utilitatea sa este de necontestat.Oferta mare de GPS-uri prezenta in magazinele de specialitate poate pune in dificultate un eventual cumparator.
Cand vreti sa procurati un astfel de dispozitiv trebuie sa tineti seama de cateva detalii... 
-Principalele diferente dintre tipurile de GPS-uri sunt date de softul din dotare.Cu toate ca softurile sunt mai multe,doua dintre ele au reusit sa se impuna,aceste fiind IGo si TomTom
1.TomTom-liderul mondial in materie de softuri GPS.totodata este si producator de terminale(GPS).Cu toate acestea,pentru Romania nu are harti in detaliu,asa ca procurarea unui GPS care are inclus un asemenea soft(TomTom),nu este recomandata in tara noastra.In schimb facem o alegere foarte buna daca il folosim in Europa. 
-TomTom este usor de manevrat si are harti in detaliu pentru Europa,care includ si puncte de interes.
-TomTom poate functiona pe urmatoarele platforme pentru GPS-uri:Windows Mobile,Symbian sau Palm 
2.IGo-harti precise si detaliate pentru Romania, este cel mai folosit soft pentru GPS-uri in Romania.Cunoscatorii stiu ca IGo ofera harti precise,la nivel de numar pentru tara noastra si beneficiaza de reactualizari.Deasemeni si pentru Europa,orientarea este foarte buna.
-IGo, are si el puncte slabe mai ales ca este dificil la setari. 
3.Terminale GPS:In general exista doua tipuri de terminale GPS...   
-PND(Personal Navigator Device):sunt sisteme de navigatie dedicate,adica cele care au ca functie numai obtiunea de GPS.   
-PDA(Personal Digital Assistant):care pe linga functia de GPS mai are si alte functii(calculator,calendar,organizator,mutimedia)
OBS: PND-urile sunt mai usor de folosit decat PDA-urile,asa ca inainte de a cumpara un asemenea terminal trebuie sa va ganditi la ce il folositi efectiv.
Eu am optat pentru un terminal PDA si anume un GOCLEVER GC-3535 cu specificatiile urmatoare:
-greutate.160g
-dimensiuni.100mm X 76mm X 16mm
-3,5 inch dimensiune ecran(TFT-rezolutie de 320x240 pixeli-65k culori)
-procesor.SAMSUNG S3C2416 de 400MHz-sistem de operare.Microsoft WinCE.NET5.0
-soft inclus.Mireo viaGPS 3.0 Black Edition
-harta Romaniei inclusa,avertizare vocala(feminin-masculin),avertizare limita viteza,avertizare sonora radare fixe
-capacitate memorie.64Mb DDR2 SDRAM
-memorie flash.2-4Gb
-audio.WMA9,WAV,MP3(dar la mine nu merg fisierele mp3)
-video.AVI,MOV,ASF,MPG
-foto.JPG,PNG,TIFF
-baterie.3,7v 900mAh Li-Ion,incarcator auto DC 5v,autonomie de 3ore.
-difuzor intern si iesire jack de 2,5mm
-interfata.USB 2.0
Pachetul contine:GPS-ul(care are si stylus pen),cablu USB,suport parbriz,incarcator auto,manual de utilizare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Voi ce GPS folositi?

Ultima editare efectuata de catre ksper in Vin Apr 23, 2010 8:02 pm, editata de 1 ori

https://www.youtube.com/user/kspermonikk/videos
Sus

2GPS-ul auto Empty Re: GPS-ul auto la data de Mar Apr 20, 2010 5:25 pm

MacAndrew

MacAndrew
Junior
Junior
Eu am avut pana acum 3 GPS-uri: un Sony Nav-U92T, un Mio Moov 200 si un Mio Moov 300.
GPS-ul Sony l-am folosit in Europa de Vest (harta Romaniei includea doar strazile principale) si pot spune ca a mers excelent, foarte rapid, detaliat si precis. Calitate asemanatoare cu TomTom si Navigon.
GPS-urile Mio au fost pe platforma bazata pe iGo, cu harta integrala a Europei. Le-am folosit pe parcursul a vreo 3500 km in Europa. Calitate mult sub Sony, mai ales la viteza de raspuns. Am stat la un moment dat vreo 7-8 minute pana a gasit satelitii dupa ce iesisem dintr-o parcare subterana in Austria. Inacceptabil de mult, avand in vedere ca Sony a gasit satelitii in 15 secunde, in miscare.

De asemenea am folosit TomTom si Navigon pe telefonul mobil. Desi viteza de raspuns este evident mai mica, functionarea si precizia sunt ireprosabile.

Ca idee generala, eu as recomanda un GPS cu un procesor de cel putin 400 MHz, cu chipset GPS SIRFStar III, memorie interna de 128 MB RAM... si ecran cat mai mare Very Happy

http://supervizor.wordpress.com/
Sus

3GPS-ul auto Empty Re: GPS-ul auto la data de Vin Apr 23, 2010 7:28 pm

alynush

alynush
Senior
Senior
Eu folosesc un Mio Moov500 cu ecran 4,7",procesor de SAMSUNG,doar harta Romaniei....nu cunosc prea multe detalii,dar sunt multumit de el.E doar GPS,nu are functie audio-video,dar am un prieten care pt.inca 40 de lei,a atasat ceva programe si are si functiile audio-video-jpg,plus harta FUL EUROPA si diferite programe.

Sus

4GPS-ul auto Empty Re: GPS-ul auto la data de Vin Apr 23, 2010 9:16 pm

stefico

stefico
Membru nou
Membru nou
Eu folosesc un Garmin Nuvi 250 cu harta full Europa + Road map (pentru Romania) si nu ma lasat niciodata am facut anul trecut vreo 15 drumuri de Bucuresti (unde am intrat intentionat pe stradute sa il testez) si un tur de tara in concediu, sincer l-am cumparat pentru ca mergeam cam de 2 ori pe luna in Ungaria si limba asta a lor e melodioasa de nu am inteles niciodata nimic, dar ce ma determinat pe mine sa cumpar navigatie a fost faptul ca am fost cu familia in Viena in weekend si fratilor m-am invartit de cel putin 7 ori cu harta in mana (sotia) pe langa strada pensiunii si nu mai stiam sa ajung inapoi pana m-am dat cu capu de bord ca nu am luat navigatie inainte de a merge intr-o tara straina.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum