Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

pokersteps

Membru nou
Membru nou
Salutare,

Am si eu o problema. Imi trage dreapta de la 60 km/h in sus. Am facut directia crezand ca asta e cauza si cei de acolo mi-au spus ca unghiul de cadere al rotii e diferit pe dreapta fata de cel din stanga. Analizand mai bine problema am observat ca amortizorul dreapta este schimbat, cel din stanga nu ( schimbat de fostul proprietar ). Se poate ca uzura mai mare a amortizorului dreapta sa fie cauza ? Nu as vrea sa cumpar 2 amortizoare degeaba. Cele de pe masina sunt bune, nu bat, masina sta bine dar daca plec pana la bucuresti ma dor mainile. Deasemenea, uzura anvelopelor este perfect normala. Ciudat este ca uneori trage mai mult, alteori mai putin. Vreo solutie ?

Cu stima,
Catalin

Sus

Niky

Moderator
Moderator
Uzura amortizorului nu contribuie foarte mult in comportamentul directiei, din cate imi dau seama masina a fost lovita pe partea dreapta fata, verifica sa nu ai fuzeta sau bratul stramb si fa o verificare a casetei de directie sa nu fie deplasata.

Sus

raduflo

Membru inactiv
Membru inactiv
Va salut!

Am si eu o problema cu Corsa mea, Corsa B, Swing, 1litru.
Servodirectia merge doar cand virez stanga, la dreapta nu mai vrea, ce poate sa fie asta? A mai patiti cineva asa ceva? Cum se poate rezolva?

Sus

ebz

Moderator
Moderator
Cred ca s-a rupt axul melcat de la directie. Pana schimbi coloana volan ai posibilitatea sa o defaci pe a ta si sa mergi pe direct. Icerc sa iti pun cateva poze sa vezi ce se intampla.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Imagine ax rupt pe coloana volan...

Imagine ax melcat ...

Imagine coloana volan fara ax melcat. Asa a mers mai bine de o luna fara probleme.

Cu stima, Claudiu.

Sus

raduflo

Membru inactiv
Membru inactiv
Multumesc mult pentru informatii.

S-ar putea desface caseta de servo fara sa demontez jumatate de masina?..
M-am tot uitat sub bord si nu imi dau seama cum iese de acolo... Sad

Sus

ebz

Moderator
Moderator
Desfaci borna de la baterie, care vrei tu.
Desfaci capacul de la volan care prinde semnalizare, stergatoare etc. 
Desfaci de la pedale surubul de strangere pe nuturi. Nu trebuie sa insemnezi pentru ca are o singura pozitie. 
Desfaci capacul de la plansa bord care acopera coloana volan.
Desfaci cele 6 suruburi de prindere ale axului volan. Poti sa desfaci si calculatorul de pe axa volan, nu trebuie programare dupa.
Pe la bord sub carenaj exista o bara de otel de protectie prinsa in 4 suruburi si piulite. Ca sa ai loc o desfaci si pe aceasta.
Nu e necesar sa dai volanul jos.
Dupa ce ai desfacut tot tragi cu grija de tot ansamblul si intr-o anumita pozitie iese.
Spor la treaba !

Sus

raduflo

Membru inactiv
Membru inactiv
Multumesc mult!

Cred ca in weekend ma apuc de treaba! Smile
Voi incerca sa fac poze si sa fac un tutorial cu demontarea casetei, ca nu l-am gasit pe site! Smile

Respect!

Sus

ebz

Moderator
Moderator
Ar fi foarte bine sa faci un tutorial, dar daca esti singur si mai esti si presat de timp, nu mai faci tutorial.
Atentie sa nu desfaci senzorul de pozitie pentru ca nu il mai pui la punct in veci.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum