Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Ora de engleza Empty Ora de engleza la data de Vin Ian 13, 2012 5:04 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Salutare,

vin cu aceasta postare la libera alegere si as dori sa stiu cum putem sa ne perfectionam limba engleza scris si vorbit,recunosc am cam ramas in urma cu aceasta abilitate necesara in lumea noastra atat de necesara.

As dori eventual sa putem face aici lectii,impreuna pentru ca de unul singur nu-mi vine sa ma apuc,evident nu se doreste trisare,sa fie pe bune, fara utilitatile puse la dispozitie pe internet,ma refer la lectii.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

2Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 11:35 am

ebz

ebz
Moderator
Moderator
Sunt de acord, dar ne trebuie un profesor. Se ofera cineva?

Cu stima, Claudiu.

Sus

3Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 6:17 pm

Lion

Lion
Moderator
Moderator
Nu cred sa avem vreun profesor printre noi Rolling Eyes

Sus

4Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 7:25 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Nu cred ca m-am facut inteles, este vorba de acea chestie de a ne antrena, unul pe celalalt,adica nu cred ca v-ar conveni, sa avem un profesor si nici nu ne dorim asa ceva sau eu cel putin nu doresc asa ceva, printre noi,credeti ca profesorul ala le stie pe toate,nu despre asta este vorba,sa avem un profesor ci sa ne antrenam reciproc prin impartirea cunostintelor indiferent de nivelul lor.

Hai sa facem asa, propunem fiecare pe rand, un text de tradus ,si-l vom traduce cu cuvintele noastre, singurul lucru acceptat este dictionarul englez-roman [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ,in rest traducerile pe utilitare speciale online, sunt interzise.

Spre exemplu propun urmatorul text, pentru traducere,in acest mod vom exersa si invata:

Mr. Jobs was an amazing inspiration to millions of people, including myself. As an artist I marveled at the beautiful care and craft that Steve demanded from all his products. His candor and precision spoke to all of us who aspire to follow our hearts and dreams and refuse to stop creating. While he will be sincerely missed, Steve will always be present in the global community he created and his numerous innovations that changed the way we all live. Thank you Steve for not just creating beautiful tools but for helping create a beautiful new generation.

Sus

5Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 9:42 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Incep eu primul traducerea:

Domnul Jobs a fost o o inspiratie extraordinara pentru milioane de oameni , printre care si eu. Ca si artist , m-am minunat de frumusetea si mestesugul pe care Steve le-a cerut de la produsele sale. Precizia si candoarea sa vorbesc tuturor celor care aspira sa-si urmeze instinctele(inima) si visele si refuza sa se opreasca sa creeze. Cand ne va fi dor cu adevarat de el, Steve va fi intotdeuana prezent in intreaga lume prin numeroasele inovatii create de el care au shimbat modul incare noi toti traim. Multumesc Steve nu doar pentru crearea acestor minunate unelte ci pentru ajutorul tau in crearea unei noi minunate generatii.

Cu respect,

SorinSimion

Sus

6Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 9:48 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
OK ,chiar este super ok ,ce spuneti cel care traduce, pune imediat dupa traducere, un text cu
citeaza
pentru a avea continuitate ora de engleza. Wink

Sus

7Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 10:10 pm

Vizitato

Anonymous
Vizitator
Acum propun eu un text pentru traducere:

Einstein visited New York City for the first time on 2 April 1921, where he received an official welcome by the Mayor, followed by three weeks of lectures and receptions. He went on to deliver several lectures at Columbia University and Princeton University, and in Washington he accompanied representatives of the National Academy of Science on a visit to the White House. On his return to Europe he was the guest of the British statesman and philosopher Viscount Haldane in London, where he met several renowned scientific, intellectual and political figures, and delivered a lecture at Kings College.

Cu respect,

SorinSimion

Sus

8Ora de engleza Empty Re: Ora de engleza la data de Sam Ian 14, 2012 10:29 pm

StefanTolos

StefanTolos
Administrator
Administrator
Einstein a vizitat pentru prima data orasul New York in 2 aprilie 1921 la invitatia oficiala a Mayor-ului,unde a urmat saptamani intregi de seminarii si receptii.El a purtat o serie de discutii impreuna cu reprezentantii Universitatilor din Columbia,Princeton si Washington alaturi de oficialii Academiei Nationale a Stiintei la Casa Alba.La invitatia omului de stat englez si filozof Viscount Haldene,el s-a intors in Europa unde a tinut intalniri stintifice in cadrul colegiului Kings,alaturi de politicieni si intelectuali remarcanti.

Sper sa fie bine,am folosit dictionarul la cuvantul went Very Happy .

Emergency teams in Italy are racing to rescue about 40 people still believed to be missing after a cruise ship ran aground off the country's west coast.Divers are searching rooms in the Costa Concordia, which is lying on its side 200m (650ft) off Giglio island.It sank on the first night of a Mediterranean cruise on Friday. Most of its 4,000 passengers and crew reached land by lifeboats but some swam ashore.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum