Nu sunteti conectat. Conectati-va sau inregistrati-va

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos Mesaj [Pagina 1 din 1]

1 Animale de companie la data de Dum Dec 18, 2011 12:11 pm

ebz

Moderator
Moderator
Deschid acest subiect in speranta ca ma veti ajuta cu o idee in cumpararea unui animal de companie, in alegerea lui pentru strumfa mea de 3 ani.

M-am gandit la fel de fel de animale si animalute. Vreau sa-i gasesc ceva de care sa poata avea grija, pentru a avea o sarcina si o raspundere. Am avut caine (canish sau caniche), dar este destul de greu de intretinut si inca este mica pentru asa ceva. Am avut acvariu cu pesti si tot ce trebuie...implica multe pentru ea. Am avut papagali, dar nu mai vrea sotia pentru ca fac prea multa mizerie. Am avut hamsteri, broasca testoasa.

Ce animal de companie ma sfatuiti sa cumpar pentru copil si cam ce implica intretinerea lui ?

Cu stima, Claudiu.

Sus

2 Re: Animale de companie la data de Dum Dec 18, 2011 12:24 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
Salutare,

din cate vad eu ai avut toate neamurile de animalute,ce as putea sa spun eu am avut perusi si am fost foarte atasat de ei,dar asa e, trebuie sa ai grija cu mizeria pe care o fac dar sunt niste draguti,chiar mi s-a facut dor de Kesa al meu,off o sa va povestesc cat de destept era, dar altadata.

Cred ca ai putea incerca o pisica nu stiu cum e cu ea dar stiu ca sunt ceva probleme si cu ea, sincer,eu tot un catelus as lua un pichinez din ala pufos.

http://stefantolos.wordpress.com/
Sus

3 Re: Animale de companie la data de Dum Dec 18, 2011 2:48 pm

Vizitato

Vizitator
Salutare ! Am intrebat si eu copii si mi-au sugerat sa-i iei un catelus Pomeranian - sunt foarte prietenosi si dragalasi.

Sus

4 Re: Animale de companie la data de Dum Dec 18, 2011 3:42 pm

Vizitato

Vizitator
Sincer cred ca pisica e cea mai simplista,recomand un motanel rasa albastru de Rusia .De ce o consider simplista ?Pentru simplu fapt ca e nu pretentioasa ca rasa si ca nu stai toata ziua s-o scoti afara,ii cumperi nisip special si aia e.
"Afectiunea Albastrei de Rusia se indrepta catre o singura persoana si devine atat de atasata de aceasta incat ajunge sa o considere centrul universului ei. Este o pisica foarte curata care suporta foarte bine atat frigul ,cat si caldura, dar, daca are de ales, alege sa stea confortabil langa un calorifer. Desi este foarte jucausa, nu are obiceiul de a distruge lucrurile, precum alte pisici din alte rase.
Ingrijire:
Ca majoritatea raselor cu parul scurt, Albastra de Rusia nu are nevoie de foarte multa ingrijire pentru a-si mentine blana sanatoasa nu o deranjeaza deloc sa ramana mult timp singura, pentru ca va fi ocupata toata ziua sa pandesca revenirea
prietenul ei uman. Miauna rar, iar vocea ei este calda, melodioasa si foarte placuta la auz.Naparleste foarte putin.."

Sus

5 Re: Animale de companie la data de Lun Dec 19, 2011 10:18 am

ebz

Moderator
Moderator
Am inteles ideea. Va multumesc, dar as dori mai multe pareri. Dupa cum v-am spus, caine am avut si stiu ceea ce implica. Pisica nu am avut, dar nu cred ca pot sa iau asa ceva pentru ca are sotia alergie de la ele. Mai astept opinii.

Cu stima, Claudiu.

Sus

6 Re: Animale de companie la data de Lun Dec 19, 2011 10:24 am

alex mihai

Membru
Membru
Ce zici de un acvariu cu pesti?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] Am avut si nu erea foarte greu de intretinut.Wink

Ultima editare efectuata de catre supervizor in Lun Dec 19, 2011 10:28 am, editata de 2 ori (Motiv : Nu inteleg rostul introducerii smilie-lui ? Se introduc si acestia cu rostul lor ,va rog frumos cititi regulamentul.)

Sus

7 Re: Animale de companie la data de Lun Dec 19, 2011 10:24 am

StefanTolos

Administrator
Administrator
Dupa cate observ, decizie grea ,nu gluma Very Happy.

Un hamster si gata.

Ultima editare efectuata de catre supervizor in Lun Dec 19, 2011 10:31 am, editata de 1 ori

Sus

8 Re: Animale de companie la data de Lun Dec 19, 2011 10:30 am

ebz

Moderator
Moderator
Am avut si acvariu si hamster (care s-a transformat in hamsteri...aproape 40 bucati... Suparat ). E o decizie foarte grea. De aceea am postat aici. Incerc sa mai caut... Thanks

Cu stima, Claudiu.

Sus

9 Re: Animale de companie la data de Lun Dec 19, 2011 1:01 pm

szilid

Membru nou
Membru nou
Daca te decizi pentru caine, ia in calcul ca Marimea conteaza Very Happy adica: Cei de talie medie spre mare sunt mai calmi si ai sanse mai mici sa sara la muscat, la cei de talie mica .... este o problema. Daca mergi la un Veterinar te lumineaza ai sanse mai mari sa te muste unul mic decat unul de talie mare.

Recomand Labrador, foarte ok temperamentul Iubeste copiii si are grija de ei Wink iubitor cu toata lumea ....
Acum na ei sunt intre 36 Kg ~ 50Kg la maturitate, al meu la 1.5 ani are 46Kg, zice lumea ca este maricel mie nu mi se pare deloc, in casa este super calm ....

Szilard

http://eobdtune.ro/
Sus

10 Re: Animale de companie la data de Sam Dec 24, 2011 7:21 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
Domnilor astazi mergeam prin parc si era o domnisorica cu un catel tare dragut,serios asa de dragut incat eu cu nevasta-mea am ramas muti de fericire,amandoi ne-am intersectat privirile si am avut o fericire deplina in suflet,era asa de dragut ,incat ne uitam amandoi dupa el,evident ca acel catelus mic, ne-a simtit si se uita lung dupa noi cu o privire gingasa,am mai mers inca 50 de metri, dupa care m-am intors special pentru o a intreba pe domnisoara ,ce rasa este catelul si domnilor sunt hotarat sa-mi cumpar asa ceva serios,shitzu:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cred ca o sa-l numesc pufoshenie.

Very Happy

Sus

11 Re: Animale de companie la data de Sam Dec 24, 2011 10:02 pm

Vizitato

Vizitator
E super acest catel !

Nici nu stii ca il ai in casa. Ideea e sa nu calci pe el .

Carcotasii rad de Oana de la radio ca are un astfel de exemplar.

Eu unul il gasesc super simpatic si copiii mei asemenea !

Eu i-as zice Sfredelush.

Sus

12 Re: Animale de companie la data de Dum Dec 25, 2011 12:24 am

StefanTolos

Administrator
Administrator
Frumos nume si eu sunt incantat ca-ti place, iar el este un mare dragut,priviti va rog :

Sus

13 Re: Animale de companie la data de Sam Dec 31, 2011 2:03 am

StefanTolos

Administrator
Administrator
Pana la urma te-ai decis la un animalut ?

Sus

14 Re: Animale de companie la data de Sam Dec 31, 2011 9:28 am

ebz

Moderator
Moderator
Cred ca o sa incerc in prima faza sa cumpar o broscuta testoasa. Mai tarziu voi vedea ce va urma.
Multumesc pentru ideile si sfaturile date !

Cu stima, Claudiu.

Sus

15 Re: Animale de companie la data de Sam Dec 31, 2011 7:06 pm

Vizitato

Vizitator
Claudiu,

Daca broscuta face .. tzushti ? Very Happy

Sau nimeresti vreo testoasa ninja ?

Sus

16 Re: Animale de companie la data de Mier Ian 04, 2012 9:49 pm

StefanTolos

Administrator
Administrator
O putem vedea si noi pe Reny ?

Sus

17 Re: Animale de companie la data de Joi Ian 05, 2012 12:25 am

ebz

Moderator
Moderator
Da. Stefan are dreptate. Uitasem complet. Am cumparat o broscuta pentru strumfa mea. Nu am avut timp sa-i fac fotografii, dar acum le postez. Imaginile vorbesc de la sine :

Se numeste Reny. De unde vine numele ? Nu stiu. Asa a botezat-o strumfa.

Cu stima, Claudiu.

Sus

18 Re: Animale de companie la data de Vin Ian 06, 2012 1:18 am

StefanTolos

Administrator
Administrator
Astazi am primit cadou de la ebz si tutupiciu pe Goguta:

Foarte incantat de animalut va Multumesc din suflet pentru gest si cadou.

Imbratisare

Sus

19 Re: Animale de companie la data de Vin Ian 06, 2012 9:52 am

ebz

Moderator
Moderator
Cu placere, Fane. Sa fiti sanatosi !

Cu stima, Claudiu.

Sus

20 Re: Animale de companie la data de Vin Ian 06, 2012 11:32 am

Vizitato

Vizitator
Cu placere Stefan.
Te rog să ai grijă de ea.
Cu respect,
Sorin

Sus

21 Re: Animale de companie la data de Sam Mar 02, 2013 12:11 am

StefanTolos

Administrator
Administrator
Reactualizare .....Goguta astazi 1.03.2013.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sus

22 Re: Animale de companie la data de Dum Mar 03, 2013 12:03 pm

ebz

Moderator
Moderator
Sa o stapanesti sanatos si sa fie sanatoasa !
De cand am vazut-o ultima data (acum o luna) si am vazut-o cat de mult a crescut, am ramas uimit. L-am intrebat pe Fane si mi-a zis ca din cauza termometrului si incalzitorului. Am cumparat si eu la broscutele mele si se vede cam intr-o luna. Le-a crescut pofta de mancare si sunt mai voioase. Parca au inceput sa creasca vaznd cu ochii. Nu am timp sa le postez o fotografie, dar in timpul cel mai scurt, voi posta.

Cu stima, Claudiu.

Sus

Continut sponsorizat

Sus

OpelArges.com

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum